Effect of verbal and audio representation: Relationship between cognitive load and performance under save/erase treatment to create transactive memory condition
İşitsel ve görsel sunumun etkileri: Bilişsel yük ile geçişken hafıza durumu yaratmak için verilen kaydet/sil yönergesi sonrası performans arasındaki ilişki
- Tez No: 756509
- Danışmanlar: PROF. DR. METEHAN İRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Geçişken hafıza yalın şekilde başkalarının hafızasının bizim hafızamızın uzantısı olması şeklinde özetlenebilir ve teknolojik aletlerin bu hafıza uzantısı yerine geçme durumuna ise Google etkisi denmektedir. Bu çalışmanın amacı bu hafıza uzantısının bilgiyi uzun süreli hafızamızda tutma ve öğrenme üzerine etkisini araştırmaktır. Bu deneysel çalışmada sekiz grup bulunmaktadır ve her grubun kendi içinde farklılaşan durumlara sahip aşamaları vardır; öğrenme aşaması, N-Geri aşaması ve öğrenme testi. Öğrenme aşamasındaki 8 gruba hatırlama (30 cümle) yada tanıma (45 cümle) ifadeleleri ile işitsel yada yazılı olarak, sil veya kaydet yönergeleri verilmiştir. Sil ve kaydet yönergelerinin amacı Google etkisi yaratmaktır. İlk aşamada öğrenilen bilgiler Hatırlama hafızası boşluk doldurma testi, Tanıma hafızası ise çoktan seçmeli testler ile ölçülmüştür. Hatırlama ve Tanıma farklı hafıza türleri olduğundan ayrı olarak değerlendirilmiştir. Hatırlama grubuna dahil alt gruplarda N-Geri bilişsel yük ölçümlerinde sözel uyaran grubu dışında kalan gruplarda bir ana yada etkileşim etkisi görülmedi ki bu gruptada 2 ve 3-Geri koşullarında tartışmalı sonuçlar ortaya çıkmıştır. Tanıma hafızası grubunun boşluk doldurma testi ana etki göstermezken, sadece reaksiyon süresi bakımından etkileşim etkisi göstermiştir. Tanıma hafızası grubunun N-Geri bilişsel yük ölçümleri bir ana yada etkileşim etkisi ortaya koymamıştır. Tanıma hafızası çoktan seçmeli testi işitsel ve sözlü uyaranlar bakımından bir ana etki ortaya koymamıştır fakat sil ve kaydet yönergelerinde sil lehine cevap süresi bakımından daha yüksek sonuçlar ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Transactive memory is simply defined as extending your memory to other people and these days technological devices act as a form of memory extension which is dubbed as Google effect. This study aims to examine how this memory extension affects storing information in long term memory and learning. This experimental study consists of eight groups, all of which contains three phases differing from one another; learning phase, N-Back task and learning test. Learning phase includes eight different groups which are recall (30 statements) or recognition memory (45 statements), statements are given verbally or auditorily with save or erase treatment. The aim of save and erase treatment was to create Google Effect. Recall memory test was fill in the blanks test and recognition memory test was multiple choice for the items learnt in the first phase. Regarding recall memory, N-Back cognitive load results did not display significant main or interaction effects except for verbal stimulation in sensory channel which produced controversial results in 2 and 3-Back conditions. Recall memory fill-in-the-blank test of the learnt items did not display main but interaction effect only in terms of reaction time. There was no main or interaction effect in Recognition memory N-back measurement. Recognition memory multiple choice questions did not have a main effect in terms of sensory channel but displayed difference in save erase treatment. This main effect occurred in reaction time in favor of erase treatment which was higher compared to save treatment and opposite results was expected initially.