Hareketli grafik tasarımın anlatıma etkisi lyrıc müzik video uygulaması
The effect of motion graphic design on telling lyric music video application
  1. Tez No: 801346
  2. Yazar: FATİH ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. SELAHATTİN GANİZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Lyric müzik videosu, bir şarkının sözel içeriğinin müzikle senkronize bir şekilde görselleştirildiği, müzik videosu kapsamında bir alt türdür. Müzik videolarına oranla daha az maliyetle üretilebilen lyric müzik videoları paylaşıldıkları YouTube ve diğer çevrimiçi video platformları sayesinde popüler bir olgu haline gelmiştir. Önceleri internet kullanıcılarının hazırladıkları amatör içerikler şeklinde paylaşılan bu videolar zamanla müzisyen ve müzik yapımcılarının kendi resmi üretimleri olarak da yayınlanmaya başlanmıştır. Şarkı sözünün okunabilirliği üzerine temellenen bu tür, grafik tasarımla oldukça yakın bir ilişki içerisindedir. Metnin görselleştirilmesinde kullanılan tipografi ve hareketli grafikler şarkı sözü videolarında en fazla kullanılan unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum ise lyric müzik video ile hareketli grafik tasarım ilişkisinin ele alındığı bir çalışmayı gerekli kılmaktadır. Çok fazla üretim yapılan ancak belli bir disipline oturmamış lyric müzik video uygulamaları çok bakir bir uygulama alanı yaratmıştır. Sanatsal yaratımlar için oldukça özgür bir mecra olan şarkı sözü videoları grafik tasarımcılar için de özgün yaratımlar yapabilecekleri yeni bir tür özelliği taşımaktadır. Bundan hareketle, görsel anlatım ve metin arasındaki ilişki, tipografik dinamizm, kullanılan tipografik çeşitlilik gibi metnin varlığına ilişkin biçimsel tekniklerin ortaya konması ve lyric müzik videoları olarak tanımlanan bu türü analiz etmek gerekli görülmüştür. Bu çalışmada, ticari bir görsel-işitsel yaratım olarak formatı tanımlamak, metnin kullanımına ilişkin biçimsel kaynakların kullanımını araştırmak ve yapılacak hareketli grafik tasarım uygulamasıyla lyric müzik video yapımında gerekli olan temel unsurları ortaya koymak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
A lyric video is a subgenre of music video, in which the verbal content of a song is visualized in sync with the music. Lyric videos, which can be produced at a lower cost than music videos, have become a popular phenomenon thanks to their distribution via YouTube and other online video platforms. These contents, which were previously shared as amateur content prepared by internet users, have become official productions of musicians and music producers over time. This genre is in a very close relationship with graphic design, which is basically based on the readability of the lyrics. The typography used in the visualization of the text and the motion graphics that complement it are the most used elements in lyric videos. The necessity of using typographies for the graphic representation of the written text necessitates a study in which the relationship between lyric video and motion graphic design is discussed. It is seen that lyric videos, which are a very unspoiled application area with a lot of production but not settled in a certain discipline, are a very free medium for graphic designers and artistic creation. From this point of view, it was deemed necessary to reveal the formal techniques related to the existence of the text such as the relationship between visual expression and text, typographic dynamism, the diversity of typographic families used, and to analyze this genre, which is defined as lyric video. In this study, it is aimed to define the format as a commercial audio-visual creation, to investigate the use of formal resources related to the use of text, and to reveal the basic elements required in the production of lyric video with the motion graphic design application to be made.