Tarım çalışanlarının pestisitlere maruz kalma yolları ve güvenlik tedbirleri
Exposure of agricultural workers to pesticides and safety measures
  1. Tez No: 756558
  2. Yazar: ESRA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN ALİ KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Pestisitler, tarım üretimini arttırmak ve verimliliğini sürdürmek amacıyla kullanılmakta, aşırı ve bilinçsiz kullanımı hem çalışan sağlığına hem de toplum sağlığına zarar vermektedir. Özellikle Ülkemizde tarım çalışanları tarafından sıklıkla ve yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bu durum, kimyasal maddelere solunum, sindirim, deri ve göz yoluyla maruz bırakmakta ve sağlık problemlerine sebep olmaktadır. Kimyasal maddelere en çok da ilaçlama işlemleri sırasında maruz kalınmaktadır. Pestisitler, iş sağlığı ve güvenliği açısından kimyasal tehlike ve risk oluştururlar. Böcek ilaçlarının hazırlanması, taşınması, depolanması yeni sorunlara neden olmaktadır. Pestisit kullanan ve hazırlayan tarım çalışanları fiziksel, kimyasal, ergonomik, biyolojik ve psikososyal risklere de maruz kalmaktadır. Bu tez çalışmasında; tarım çalışanlarının pestisitlere maruz kalma yolları, önemi, etkisi anlatılarak, literatür taramasından örnek olaylar verilmiş olup, iş sağlığı ve güvenliği açısından tehlikeli ve riskli durumların neler olduğu üzerinde durulmuştur. Ayrıca çocukların, yetişkinlerin pestisit kalıntılı gıdaları tüketimi sonucu ne tür akut ve kronik sağlık risklerine maruz kalabileceği belirlenmiştir. Bu açıdan tarımda ilaçlanan yiyeceklerin tüketime sunulmadan önce düzenli olarak kontrolünün yapılması, uygulama sıklığının ve pestisit miktarının azaltılması hem çalışanlar açısından hem de halk sağlığı açısından oldukça önemli olduğu ortaya çıkartılmıştır. Pestisitlerin ve diğer zararlı kimyasal maddelerin tarım çalışanları üzerinde tehlike ve risk oluşturmayacak şekilde kullanımının sağlanması ve kapalı ortamlarda, en önemlisi seralarda ortam havalandırılmasının önemine aracı olmaktır.
Özet (Çeviri)
Pesticides are used to increase agricultural production and maintain productivity, and excessive and unconscious use harms both employee and public health. It is used frequently and intensively by agricultural workers, especially in our country. This situation exposes them to chemicals through respiration, digestion, skin and eyes and causes health problems. Chemical substances are most exposed during spraying processes. Pesticides create chemical hazards and risks in terms of occupational health and safety. Preparation, transportation, and storage of pesticides cause new problems. Agricultural workers who use and prepare pesticides are also exposed to physical, chemical, ergonomic, biological, and psychosocial risks. In this thesis study, the ways in which agricultural workers are exposed to pesticides, their importance and effect are explained, examples from the literature review are given, and the dangerous and risky situations in terms of occupational health and safety are emphasized. In addition, it has been determined what kind of acute and chronic health risks children and adults may be exposed to because of the consumption of pesticide residue foods. In this respect, it has been revealed that it is very important for both employees and public health to regularly control the foods sprayed in agriculture before they are offered for consumption, and to reduce the frequency of application and the number of pesticides. To ensure the use of pesticides and other harmful chemicals in a way that does not pose a danger or risk to agricultural workers, and to mediate the importance of ambient ventilation in indoor environments, most importantly in greenhouses.