Refüjlerde bitkisel tasarım ve sulama
Planting design and irrigation in refuges
  1. Tez No: 756635
  2. Yazar: KÜBRA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAD DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ülkemizde genellikle oluşturulan peyzaj alanlarının amacı, boşlukları değerlendirme kaygısı ile birlikte zaman, maliyet, işletme giderleri gibi etkenler sonucunda kolaya kaçılan, kısa ömürlü işlevsiz uygulamalar haline dönüşmektedir. Refüj alanlarının peyzaj düzenlemeleri de gereken duyarlılık ve özenle planlanmamaktadır. Bütün peyzaj alanlarında olması gerektiği gibi refüj alanlarının da peyzaj düzenlemeleri işin uzmanları tarafından yapılmalıdır. Bu çalışmada, Çanakkale kentindeki 15 adet refüj alanının bitkisel ve sulama sistemi tasarımları incelenerek, belirlenecek mevcut eksik ve hatalı uygulamalara göre önerilerin sunulması amaçlanmıştır. Ayrıca, kent içindeki en yeni, geniş ve yoğun kullanıma sahip olan Troya Caddesi için yeniden bitkisel tasarım ve sulama sistemi projesi hazırlanmıştır. Çalışma sonucunda, söz konusu refüj alanlarının hemen hemen tamamında bitkisel tasarım ve sulama sistemi açısından eksik ve hatalı uygulamalar tespit edilmiştir. Refüj alanlarının büyük bir kısmında sulama sisteminin bulunmadığı görülmüştür. Troya Caddesi için tasarlanan bitkisel ve sulama sistemi projeleri ile söz konusu çalışmanın hem Çanakkale İl'inde hem de diğer illerde planlanacak refüj alanları için örnek teşkil edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of landscape areas, which are generally created in our country, turns into short-lived dysfunctional applications that are easily avoided because of factors such as time, cost, operating expenses, together with the concern of evaluating the gaps. Landscape arrangements of refuge areas are not planned with due sensitivity and care. As it should be in all landscaping areas, the landscaping of the refuge areas should be planned by the experts. In this study, refuge areas in Çanakkale and to present suggestions according to the existing deficient and faulty applications to be determined. In addition, vegetative design and irrigation system projects were prepared for Troya Street, which is the newest, widest and most intensively used in the city. As a result of study, incomplete and faulty applications in terms of plant design and irrigation system were determined in almost all the mentioned refuge areas. It has been observed that most of the refuge areas don't have an irrigation system. Together with the vegetative and irrigation system projects designed for Troya Street, the said study will set an example for the refuge areas to be planned both in Çanakkale and other provinces.