Farklı enstrüman çalan müzisyenlerde vücut farkındalığı ve üst ekstremite fonksiyonlarının incelenmesi
Examination of body awareness and upper extremity functions in musicians playing different instruments
  1. Tez No: 487510
  2. Yazar: YALÇIN ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN BAYRAMLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZEL, Y. Farklı Enstrüman Çalan Müzisyenlerde Vücut Farkındalığı ve Üst Ekstremite Fonksiyonlarının İncelenmesi. Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Gaziantep, 2018. Çalışmamız farklı enstrüman çalan müzisyenlerde vücut farkındalığı ve üst ükstremite fonksiyonlarının incelenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmaya, 16-39 yaş arasında en az 3 yıldır enstrüman çalan, 34 üflemeli, 93 telli ve 59 yaylı olmak üzere toplam 186 birey dahil edildi. Üst ekstremite fonksiyonları olarak el becerisi ve el kavrama kuvveti değerlendirildi. El becerisinin değerlendirilmesinde dokuz delikli peg testi (9DPT), el kavrama kuvvetinin (EKK) değerlendirilmesinde ise jamar dinamometresi kullanıldı. Tüm bireylere vücut farkındalığı ve Quick- dash anketi yapıldı. Enstrüman tipine göre üst ekstremite fonksiyonları ve vücut farkındalıkları karşılaştırıldı. Vücut farkındalığı açısından bireylere bakıldığında, en yüksek vücut farkındalığının yaylı enstrüman kullananlarda olduğu görüldü (p0.05).
Özet (Çeviri)
Ozel, Y. Examination of Body Awareness and Upper Extremity Functions in Musicians Playing Different Instruments. Hasan Kalyoncu University, Institute of Health Sciences, Department of Physiotheraphy and Rehabilitation, Master Thesis, Gaziantep, 2018. Our study was done to examine body awareness and upper extremity functions in musicians playing different instruments. A total of 186 individuals, including 34 wind, 93 wired and 59 strings playing instruments for at least 3 years between 16-39 years, were included in the study. Hand ability function and hand grip strength were evaluated as upper extremity functions. The nine-hole peg test (9 HPT) was used in evaluating hand strength, and the jamar dynamometer was used in assessing hand grip strength (HGS). Body awareness and a Quick-dash questionnaire were administered to all subjects. The upper extremity functions and body awareness were compared according to the instrument type. When we look at the individuals in terms of body awareness, it was seen that the highest body awareness was in using the stringed instrument (p 0.05).