Eğitim kurumlarında covid-19 döneminde örgütsel adalet algısının iş performansına etkisini belirlemeye yönelik bir çalışma
A study to determine the effect of organizational justice perception on work performance in educational institutions during the covid-19 period
- Tez No: 756719
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yapılan çalışmanın temel amacı eğitim kurumlarında görev yapmakta olan öğretmenlerin, müdürlerin, müdür yardımcılarının örgütsel adalet algılarının iş performansıyla olan ilişkisi tespit etmektir. Adalet algısının kişi-örgüt uyumu, örgüt-kişi ilişkisi, iş performansı yönetici desteği, takip ve geri bildirim alımı, kurum ve kuruluşların birbiri arasındaki örgütsel ilişkisi incelenmiştir. Sağlanan ya da oluşturulmaya çalışan örgütsel adalet algısının örgütlerde iş performansına nasıl bir etkisinin olduğu, bu durumun olumlu veya olumsuz ne gibi sonuçlara sebep olacağı tespit edilmiştir. Araştırma 2021-2022 yılında İstanbul ilinde olan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilköğretim, ortaöğretim ve lisede çalışan müdür, müdür yardımcısı ve öğretmenler üzerinde yapılmıştır. Yapılan araştırmaya toplam 410 geçerli yanıt gelmiştir. Toplanan veriler SPSS programı kapsamında güvenirlik, faktör analizi, korelasyon, regresyon, T-testi ve ANOVA analizleriyle test edilmiştir. Araştırma sonucunda örgütsel adaletin, iş performansı üzerinde olumlu etkisinin olduğu kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to determine the relationship between organizational justice perceptions of teachers, principals and assistant principals working in educational institutions and job performance. Person-organization fit, organization-person relationship, job performance, managerial support, follow-up and feedback, organizational relationship between institutions and organizations were examined. It has been determined how the perception of organizational justice, which is provided or tried to be created, has an effect on job performance in organizations, and what kind of positive or negative results this situation will cause. The research was conducted on principals, assistant principals and teachers working in primary, secondary and high schools in Istanbul in 2021-2022, affiliated to the Ministry of National Education. 410 valid responses were received. The collected data were tested with reliability, factor analysis, correlation, regression, T-test and ANOVA analyzes within the scope of SPSS program. As a result of the research, it was accepted that organizational justice has a positive effect on job performance