Kamuda dijital dönüşüm sürecinde örgütsel öğrenme üzerine bir araştırma: Munzur üniversitesi örneği
A research on organizational learning in the digital transformation process in the public sector: the example of Munzur university
  1. Tez No: 875563
  2. Yazar: MEHMET ALİ DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLKİF YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Toplumlar sürekli gelişme halindedir. Her toplum kendinden önceki toplumdan öğrendiklerinin üzerine katarak var olmaya çalışmaktadır. Covid – 19 öncesi dönemde Dijital Dönüşüm sürecinde bulunan kamu kurumları, bu süreç ile birlikte daha hızlı dönüşümün sağlamak için çalışmalar yapmıştır. Teknolojinin hızla gelişmesi yükseköğretim kurumlarına büyük sorumluluk yüklemiştir. Yükseköğretim kurumları topluma faydalı ve yetkin insanlar yetirmek ana amaçları arasındadır. Bu nedenle üniversitelerde teknolojinin kullanımının önemi daha da artmıştır. Bu nedenle öğretme, öğrenme ve çalışma aşamalarının dönüşümü zaruri bir hal almıştır. Bilgi toplumuyla birlikte meslekleri ve görevlerin tanımını değişikliğe uğratmıştır. Teknolojik gelişmeler ile birlikte bazı iş alanlarının doğacağına bazı iş alanlarının ise yok olacağı öngörülmektedir. Bu çalışmada, öncelikle örgütsel öğrenme ile birlikte ortaya çıkan gelişim süreci ve teknoloji çağı incelenmiş; ileriki safhada dijital dönüşüm hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Ardından, yükseköğretimde dijital dönüşüm sürecinde örgütsel öğrenme üzerinde durulmuştur. Akabinde Tunceli Munzur Üniversitesi'nde görev yapan idari ve akademik personelden 255 kişiye dijital dönüşümün örgütsel öğrenme etkileri üzerine anket uygulanmış elde edilen verileri SPSS programında analiz ve değerlendirme yapılarak çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Societies are in a constant state of development. Each society strives to exist by building upon what it has learned from previous societies. Before the Covid-19 period, public institutions undergoing the Digital Transformation process undertook efforts to achieve a faster transformation along with this process. The rapid advancement of technology has placed significant responsibilities on higher education institutions. One of the main objectives of higher education institutions is to train competent individuals who are beneficial to society. Therefore, the importance of using technology in universities has increased. Consequently, the transformation of teaching, learning, and working stages has become essential. With the information society, the definitions of professions and tasks have been altered. It is anticipated that some job areas will emerge and others will disappear due to technological developments. In this study, the developmental process emerging with organizational learning and the technological age were first examined, followed by an overview of digital transformation. Subsequently, the impact of digital transformation on organizational learning in higher education was emphasized. Then, a survey on the effects of digital transformation on organizational learning was administered to 255 administrative and academic staff members working at Munzur University in Tunceli. The data obtained were analyzed and evaluated using the SPSS program.