Karşılaştırmalı hukuk ve Türk hukukunda amicus curiae incelemesi
Amicus curiae analysis in mutual law and Turkish law
- Tez No: 756741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada tek tip görünüşe sahip olmayan, faklı yargılama sistemlerinde farklı görünüşe ve amaca sahip amicus curiae'nin karşılaştırmalı hukuk kapsamında kavramsal çerçevesi incelenmiştir. Bu doğrultuda kurumun yargılamadaki işlevi, konusu ve sınırlarının tespiti ele alınmıştır. Amicus curiae lehine ve aleyhine görüşler değerlendirilmiştir. Türk Hukuk sisteminde amicus curiae'nin benzer kurumlar ile karşılaştırılması yapılmıştır. Amicus curiae'nin bilirkişi olarak nitelendirilip nitelendirilemeyeceği tartışılmıştır. Kurumun Türk hukuku bakımından uygulanabilirliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the conceptual framework of amicus curiae, which does not have a uniform appearance and has different appearance and purpose in different jurisdictions, has been examined within the scope of comparative law. The function, subject and boundaries of the institution in the judiciary are discussed in this direction. Opinions for and against Amicus curiae were evaluated. In the Turkish legal system, amicus curiae has been compared with similar institutions. It has been discussed whether Amicus curiae can be qualified as an expert witness or not. The applicability of the institution has been evaluated in terms of Turkish law.