Adıyaman ili kaynak ve içme-kullanma suyu şebekelerindeki su kalite değişimi
Water quality change in adiyaman province spring and potable water networks
  1. Tez No: 756776
  2. Yazar: NADİDE GEZER KAÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Çevre Mühendisliği, Engineering Sciences, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Su yaşamsal faaliyetlerimizin temelini oluşturmaktadır. Yeryüzünde değişen doğal ortamlar, sanayileşme, küresel ısınma, yaşamsal dengenin değişiyor olması doğada suyun değerinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. İçme suyunun bilinçli ve dengeli tüketimiyle ilgili birçok çalışma yapılmaktadır. Aynı şekilde kullanma suyu için de israfı önleyici bilgilendirmeler ve çalışmalar yapılmaktadır. Bunun sonucunda temiz, güvenilir, sürdürülebilir bir su tüketimi hedeflenmektedir. Su kaynaklarının korunması, geliştirilmesi ve şebekeler yardımıyla musluğa kadar güvenli bir şekilde ulaştırılması büyük önem taşımaktadır. Burada hem kaynağı korumak hem de şebeke sürecinde suyun kalitesini korumak sağlık açısından önemlidir. Adıyaman ili içme suyu kaynakları açısından zengin bir ilimizdir. Bu çalışmada Adıyaman İli Merkez İlçesinde bulunan, nüfus yoğunluğuna göre kaynak ve şebekelere bağlı 10 numune alma noktası belirlenmiştir. Bu noktalardan belirli zaman aralıklarıyla alınan numuneler laboratuvar koşullarında analiz edilmiştir. Fiziksel, Kimyasal, Mikrobiyolojik Parametreler ve Toksik Maddeler incelenmiştir. Analizleri yapılan bu parametrelerin yıllık, aylık ve mevsimsel sonuçları değerlendirilmiştir, elde edilen sonuçlar. WHO (Dünya Sağlık Teşkilatı), EC (Avrupa Birliği), TSE 266 (Türk Standartları Enstitüsü) ve parametre değerlerinin İnsani Tüketim Amaçlı Sular Yönetmeliğine uygundur.
Özet (Çeviri)
Water is the basis of our vital activities. The changing natural environments on Earth, industrialization, global warming, and the fact that the vital balance is changing show how important the value of water is in nature. Many studies are being conducted on the conscious and balanced consumption of drinking water. In the same way, anti-waste information and studies are carried out for domestic water. As a result, a clean, reliable and sustainable water consumption is aimed. Jul. It is of great importance to protect, develop and safely deliver water resources to the tap with the help of networks. Here, both protecting the source and maintaining the quality of water in the network process is important from a health point of view. Adıyaman province is a rich province in terms of drinking water resources. In this study, 10 sampling points located in the Central District of Adiyaman Province, connected to resources and networks according to population density, were determined. Samples taken from these points at December intervals were analyzed under laboratory conditions. Physical, Chemical, Microbiological Parameters and Toxic Substances were studied. The annual, monthly and seasonal results of these parameters were analyzed and the results obtained were evaluated. It complies with the WHO (World Health Organization), EC (European Union), TSE 266 (Turkish Standards Institute) and the parameter values of the Regulation on Waters for Human Consumption.