Kahvaltılık yeni bir ürün: Çörek otlu pekmez kreması
A new breakfast product: Blackstrap molasses cream
  1. Tez No: 756791
  2. Yazar: TUBA ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, Şanlıurfa sadeyağı, üzüm pekmezi ve çörek otundan oluşan çörek otlu Pekmez Kreması adında yeni bir ürün geliştirilmesi amaçlanmıştır. Yapılan bu çalışma da D-Optimal Karışım Modeli (D-Optimal Mixture Design) kullanılarak ürünü oluşturan bileşenlerin (üzüm pekmezi, Şanlıurfa sadeyağı, çörek otu, emülgatör) farklı oranlarda 20 adet deneme ürünü üretilmiştir. Üretilen bu üründe cevap değişkeni olarak tekstürel parametreler olan katılık, kıvam, yapışkanlık ve viskozite endeksi kullanılmıştır. Deneme ürün bileşenleri ile uygun modellerin cevap değişkenleri üzerindeki etkisi varyans analizi ile tespit edilmiştir. Daha sonra, optimizasyon çalışmaları için cevap değişkenlerine ait varsayımlar yapılarak en uygun ürün bileşimi yapılmıştır. Sonuç olarak, istenilirliği en yüksek (0.91) Çörek otlu Pekmez Kreması bileşimi %56.521 üzüm pekmezi, %25.00 Şanlıurfa sadeyağı, %14.979 çörek otu, % 3.50 lesitin olarak optimize edilmiştir. Bileşimi optimize edilen Çörek otlu Pekmez Kremasının viskoz, sürülebilir, düşük asitli ve orta nemli, hafif parlak ve kırmızı-sarı renk skalasında yer almış bir ürün olduğu ve eğitimli panelistler tarafından beğenildiği ve endüstriyel ölçekte üretilebilecek potansiyel taşıdığı sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Sadeyağ, Pekmez, Çörek otu, D-Optimal karışım, Pekmez kreması
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to develop a new product called Molasses Cream with Black Seeds, which consists of Şanlıurfa butter, grape molasses and black cumin. In this study, 20 trial products were produced using the D-Optimal Mixture Design in different proportions of the components that make up the product (grape molasses, Şanlıurfa butter, black cumin, emulsifier). In this product produced, textural parameters such as stiffness, consistency, stickiness and viscosity index were used as response variables. The effect of trial product components and appropriate models on response variables was determined by analysis of variance. Then, the most appropriate product combination was made by making assumptions about the response variables for optimization studies. As a result, the most desirable (0.91) Black Cumin Molasses Cream composition was optimized as 56.521% grape molasses, 25.00% Şanlıurfa butter, 14.979% black cumin, 3.50% lecithin. It was concluded that Molasses Cream with Black Seeds, whose composition was optimized, is a viscous, spreadable, low acid and medium moisture, slightly bright and red-yellow color scale product, appreciated by trained panelists and has the potential to be produced on an industrial scale. KEYWORDS: Butterfat, Molasses, Black Cumin, D-Optimal Mixture design, Molasses Cream