Endometrium kanserinde prognostik faktörler
Prognostic factors in endometrium cancer for survival
  1. Tez No: 756853
  2. Yazar: ZEHRA DENİZ ZOR AKSAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP KUMTEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Endometrium kanseri dünya çapında en sık görülen ikinci genital kanser tipi olup, bütün kanserlerin %5'ini oluşturmaktadır. Her yıl kadınların kansere bağlı ölümlerinin %2'sinin nedenidir. Geçmiş literatür verileri ile karşılaştırıldığında hastalığın sıklığı ve hastalığa bağlı ölümler artış göstermektedir. Bununla beraber endometrium kanseri hakkında erken evrelerde tedavi olarak evreleme cerrahisinin yapılması, frozen kesit sonuçlarının final patoloji sonuçları ile uyumluluğu gibi güncel tartışma konuları mevcuttur. Gereç ve Yöntem: Ocak 2008-Aralık 2021 yılları arasında kliniğimizde endometrium kanseri şüphesi ile opere edilen 490 hastanın klinik, demografik, histopatolojik ve moleküler verileri retrospektif olarak incelendi. Final patoloji sonucu endometrium kanseri olarak raporlanan hastaların sağkalımları araştırılarak, endometrium kanseri açısından prognostik olabilecek kriterler değerlendirildi. İstatistiksel değerlendirme için hastalara ait tüm verilerin kaydedilmesi ve istatistiksel analizleri için SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows, Version 26.0. Armonk, NY: IBM Corp.) programı kullanıldı. Bulgular: Final patolojisi endometrium kanseri olan hastaların, beş yıllık sağkalımları göz önüne alınarak yapılan istatistiksel incelemede univariate analizlerde yaş, parite, menopozal durum, cerrahi türü ve yöntemi, primer tümör boyutu, histopatolojik tip, frozen ve final myometrial invazyon derinliği, final evresi ve grade, lenf nodu metastaz varlığı ve ayrı ayrı pelvik, paraaortik lenf nodu metastazı, adneks tulumu, LVSI, perinodal tutulum, perinöral tutulum ve stromal tutulum, pozitif peritoneal sitoloji, KT alması anlamlı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Endometrial cancer is the second most common type of genital cancer worldwide, accounting for 5% of all cancers. It is the cause of 2% of cancer-related deaths in women each year. When compared with the previous literature data, the frequency of the disease and the deaths due to the disease increase. However, there are current debates about endometrial cancer, such as performing staging surgery as a treatment in the early stages, and compatibility of frozen section results with final pathology results. Materials and methods: The clinical, demographic, histopathological and molecular data of 490 patients who were operated on with the suspicion of endometrial cancer in our clinic between January 2008 and December 2021 were analyzed retrospectively. The survival of patients whose final pathology results were reported as endometrial cancer was investigated, and criteria that could be prognostic for endometrial cancer were evaluated. For statistical evaluation, SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows, Version 26.0. Armonk, NY: IBM Corp.) program was used for recording all patient data and statistical analysis. Results: Age, parity, menopausal status, type and method of surgery, primary tumor size, histopathological type, frozen and final myometrial invasion depth, final stage and grade, lymphatics in univariate analyzes in the statistical analysis performed by considering the five-year survival of patients with endometrial cancer in the final pathology. Presence of lymph node metastases, pelvic and paraaortic lymph node metastases, adnexal tumor, LVSI, perinodal involvement, perineural involvement and stromal involvement, positive peritoneal cytology, CT were found to be significant.