Milletlerarası özel hukukta çocukla kişisel ilişki kurulması
Contact concerning children in private international law
- Tez No: 756876
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA AYGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tezde milletlerarası özel hukukta çocukla kişisel ilişki kurulması incelenmiştir. İlk bölümde, çocukla kişisel ilişki kurma kavramı, kavramın Türk hukukunda düzenlenmesi ve milletlerarası metinlerde ele alınışı incelenmiş, yabancılık unsuru içeren kişisel ilişki kurma uyuşmazlıklarına uygulanacak hukuk değerlendirilmiştir. Kişisel ilişkinin niteliği, kapsamı ve düzenlenmesi, kişisel ilişkinin kurulmasında uygulanacak hukukun nasıl tespit edileceği ve dikkate alınacak hususlar üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, kişisel ilişki kurulmasına dair uyuşmazlıklarda mahkemelerin milletlerarası yetkisi ve yabancı mahkemelerden verilen kişisel ilişki kurulmasına dair kararların tanınması ve tenfizi ele alınmıştır. Bu kapsamda MÖHUK'ta ve milletlerarası metinlerde yer alan milletlerarası yetki, tanıma ve tenfize ilişkin düzenlemeler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the contact with a child in private international law. The first chapter describes the concept of contact concerning children, clarifies the regulations of the concept in Turkish law and international conventions, and examines the applicable law for the disputes of contact with a child with a foreign element. The legal characteristic, scope, and regulation of the contact, how to determine the applicable law and other issues to be considered are discussed. In the second chapter, the international jurisdiction of the courts in disputes regarding contact with the child and the recognition and enforcement of the decisions of foreign courts are emphasized. In this context, the international jurisdiction, recognition, and enforcement regulations in the MÖHUK and international conventions have been examined.