Innovation based transmission in al-enabled sensor networks for 6GIoT scenario
Yapay zeka etkinlenmiş sensör ağlarında 6G nesnelerin interneti senaryoları için inovasyon bazlı iletim
  1. Tez No: 756896
  2. Yazar: AHMET ARDA ATALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Hedefe yönelik sinyal işleme ve iletişim gelecek nesil (6G) sensör ağ ve aygıtlarının geliştirilmesinde anahtar bir rol oynayacaktır. Hedefe yönelik sinyal işlemede kritik bir iş paketi ise inovasyon kestirimi ve inovasyon bazlı iletim yöntemlerinin akıllı sensör ve nesnelerin interneti ağlarında 6G senaryoları için kullanımıdır. Bu tez hedefe yönelik sensör ağları için verimli ve eniyi örnekleme ve iletim stratejileri ileri sürüp bunların performanslarını analitik ve nümerik olarak inceler ve anlamsal sinyal işlemede boyut indirgeme algoritmalarının kullanımını öne sürerek gerçek hayat uygulamalarında bu metotların etkinliğini vurgular. Önerilen metotlar dikkatli bir biçimde açıklandıktan sonra gerçek hayat bilgisayar görüşü örnekleri ve vaka analizleriyle desteklenir. Yapılan nümerik çalışmalar gelecek nesil sensör ağ ve aygıtlarının ileri sürülen metotlardan enerji verimi ve anlamsal inovasyon kestirimi bakımından belirgin biçimde yararlanabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Goal-oriented signal processing and communications are assured to play a key role in developing the next generation of sensor devices and networks, e.g., 6G IoT networks. A critical task of semantic signal processing is the detection of innovation and transmission scheduling based on the innovation in AI-enabled sensor networks and IoT for 6G. This thesis proposes efficient and optimal sampling and transmission strategies for goal-oriented sensor networks for various data models, investigates their performances both analytically and numerically; and introduces the use of dimensionality reduction algorithms in semantic signal processing and highlights its effectiveness in real life case studies. That is, the proposed methods are explained rigorously and demonstrated through simulations and case studies based on real-world computer vision examples with recorded video signals. Numerical results indicate that the next generation sensor devices and networks can benefit significantly from the proposed methods in terms of energy efficiency and semantic innovation detection performances.