Nermi Uygur'un 'Yaşama felsefesi'nin kurucu unsurları
The main elements of Nermi Uygur's 'Philosophy of life'
- Tez No: 756910
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ENES KALA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Felsefe, Philosophy
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 96
Özet
Felsefe, düşünme, bilme ve yaşama yoludur. Bitkiler ve hayvanlar canlı varlıklardır. İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli özelliği“akıl”sahibi olmasıdır. İnsanın bu akli faaliyetlerini gerçekleştirebileceği varoluşu ise kültürel temelde mümkündür. Geçtiğimiz yıllarda kaybettiğimiz hem Türk felsefesi hem de Türk edebiyatı için önemli bir yeri olan, Nermi Uygur'un, felsefe çalışmalarının merkezinde insan bulunur. İnsan ve insana ait tüm değer ve kavramlar onun tüm külliyatında oldukça önemli bir yer tutar. Uygur'un eserlerinde sık sık gördüğümüz kültür, dil, metafizik, yaşam, bunalım, ilgili kavramlara ilişkin soruları ve yanıtları incelenerek“tikel”ile“tümel”arasında var olan gerilimleriyle birlikte,“yaşama felsefesi”temel unsurları üzerinden araştırılacaktır. Nermi Uygur'un yaşama felsefesinin kavramsal çerçevesini incelerken, yaşama felsefesini tarihsel arka planı ele alınmıştır. Felsefe tarihinde yaşama felsefesi ile öne çıkan bazı filozoflara yer verilmiştir. Nermi Uygur'un bizim düşünme hayatımızdaki yeri önemlidir, bu önemin bir düşünce geleneği oluşturmada bir işleve dönüştürülmesi de kıymetli olabilir. Özellikle Türkçe sevdalısı olması açısından ve eserlerini deneme dili ile, konuşma dili ile yazması açısından felsefeyi yaşamın içine dâhil etmesi günümüzde değeri haizdir. Çünkü Türkçe düşünmek ve söylemini Türkçe olarak geliştirmek, Türkçe'de bir düşünce geleneği inşa etmek için günümüzde de önem arz eden bir durumdur. Okura yazdıklarını Türkçe anlatması, Uygur'u daha anlaşılır bir hale getirerek felsefesini zevkli kılmıştır. Çalışmada, Nermi Uygur'un yaşama felsefesinin kurucuları olan“felsefe, kültür, dil, doğa, bunalım”kavramlarındaki içiçelik ile bir zemin oluşturulmuş, bu zemin üzerinden Uygur'un yaşama felsefesi tartışılmıştır. Batı literatüründe Nermi Uygur'un izini takip edildiğinde "Nermi Uygur'un yaşama felsefesine dair bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bahsi geçen durumun çalışmayı özgün bir çerçevede şekillendireceği ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
Philosophy is a way of thinking, knowing and living. Plants and animals are living beings. Intelligence is what distinguishes humans from other living things. The existence of man, in which he can carry out his activities related to this mind, is possible on a cultural basis. An important figure for both Turkish philosophy and literature, late Nermi Uygur had people for the center of his philosophical studies. Humans and all related values and concepts occupy a very important place in his works. Uygur's questions and answers about culture, language, metaphysics, life, depression and related concepts that we frequently see in his works will be examined and explored through the basic elements of“philosophy of life”together with the tensions between“particular”and“universal”. While examining the conceptual framework of Nermi Uygur's philosophy of life, the historical background of his philosophy of life is discussed. Also some influential philosophers who are well known for their philosophy of life in the history of philosophy are included. Nermi Uygur's place in our thinking life is important, and it may be valuable to turn this importance into a function in creating a tradition of thought. As he was a lover of Turkish and he wrote his works in the experimental language, that is, in colloquial language, and in terms of incorporating philosophy into life, he is an exceptional figure today. Because thinking in Turkish and developing the discourse accordingly is still important to create a tradition of thought in Turkish. Telling the reader what he wrote in Turkish makes Uygur more understandable and makes his philosophy enjoyable. The intertwining of the concepts of“philosophy, culture, language, nature and depression”, which are the five pillars of his philosophy of life, has provided a basis for the study, and Uygur's philosophy of life has been analysed accordingly. When Nermi Uygur's footsteps are followed in the Western literature, no study on“Nermi Uygur's philosophy of life”has been found. It can be stated that the aforementioned situation will shape the study in a unique framework.