Cumhuriyet dönemi örnek köylerinin şehir tarihi açısından önemi: Etimesgut örneği
The importance of model villages in the republic era of Turkey from a viewpoint of cities' past: The Etimesgut model
  1. Tez No: 756914
  2. Yazar: NİSANUR OĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Tezin amacı, Cumhuriyet'in ilk yıllarında Başkent Ankara'nın geçirdiği sosyal, ekonomik, toplumsal gelişim ve dönüşüm, Türkiye'de kurulan diğer örnek köyler ile Cumhuriyet'in ilk yıllarında kurulan numune köy Ahi Mesud'un ekonomik, sosyal ve eğitim alanındaki gelişmelerinin araştırılmasıdır. Cumhuriyet'in ilanından sonra Başkent Ankara'da başlayan imar faaliyetlerindeki amaç, yeni kurulan düzende hem ekonomik hem de sosyal olarak modernleştirmeyi sağlamaktır. Bu minvalde Anadolu köylüsü en çok üzerinde durulan ve önemsenen unsur olmuştur. Köylüyü ekonomik olarak kalkındırmak, ziraatı geliştirmek ve güçlendirmek, sosyal imkânlar sunmak görev edinilmiştir. Ahi Mesud ismi Mustafa Kemal Atatürk'ün deyimiyle Etimesğut halini almış; zamanla halk tarafından Etimesgut denilmeye başlanmıştır. Etimesgut'ta kurulan Etimesgut Tren İstasyonu'yla bölge kalkındırılmaya çalışılmış, batıya ulaşım kolaylığı sağlanmış ve semtteki yerleşim faaliyetleri artmıştır. Planlamasını Mimar Arnold Ernest Egli'nin yaptığı numune köyde, Etimesgut Yatılı Mektebi, Türkkuşu, Etimesgut Sıhhat Merkezi, Çimento Fabrikası, Etimesgut Uçak Fabrikası, Etimesgut Radyo İstasyonu gibi birçok kurum ve kuruluş açılmıştır. Etimesgut nüfusun da artmasıyla Ankara'da önemli bir semt haline gelmiş ve yerel yönetim tarafından geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to investigate the social, economic, social development and transformation of the capital Ankara in the early years of the Republic, other sample villages established in Turkey, and the economic, social, and educational developments of the sample village Ahi Masud established in the early years of the Republic. The purpose of the reconstruction activities that started in the capital Ankara after the proclamation of the Republic is to provide both economic and social modernization in the newly established order. In this regard, the Anatolian peasant has been the most focused and significant element. The task was to develop the peasant economically, to develop and strengthen agriculture, and to provide social opportunities. The name Ahi Masud became Etimesgut with the words of Mustafa Kemal Ataturk; over time, it began to be called Etimesgut by the people. With the establishment of the Etimesgut Railway Station in Etimesgut, the region has been tried to develop, ease of transportation to the west has been provided and settlement activities in the district have increased. Many institutions and organizations such as Etimesgut Boarding School, Türkkuşu, Etimesgut Health Center, Cement Factory, Etimesgut Aircraft Factory, and Etimesgut Radio Station were established in the sample village planned by Architect Arnold Ernest Egli. With the growth in the population, Etimesgut has become an important district in Ankara and has been developed by the local government.