Koronavirüs fobisi ile yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between coronavirus phobia and life satisfaction
- Tez No: 756952
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EBADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, bireylerin koronavirüs fobisi ile yaşam doyumu düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Buna ek olarak bu değişkenlerin demografik özelliklere göre anlamlı farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini rastgele seçilmiş 18-65 yaş arası 467 birey oluşturmaktadır. Araştırmada İlişkisel Tarama Modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak 'Koronavirüs 19 Fobisi Ölçeği', 'Yaşam Doyumu Ölçeği' ve 'Demografik Bilgi Formu' kullanılmıştır. Verilerin analizinde Korelasyon analizi, Regresyon analizi, Anova, Bağımsız Örnek t-Testi, Kruskal Wallis H Testinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, koronavirüs fobisi ve yaşam doyumu değişkenlerinin birbirleri ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkisinin olduğu görülmüştür. Koronavirüs fobisinin yaşam doyumunu yordadığı belirlenmiştir. Değişkenlerin demografik özelliklere göre incelenmesiyle koronavirüs fobisi düzeylerinin cinsiyet, çalışma durumu, psikiyatrik tanı bulunma, psikiyatrik ilaç tedavisi alma, yaşam yeri, eğitim durumu, yaş ve çocuk sayısı değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılırken medeni durum değişkenine göre anlamlı farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Yaşam doyumu düzeylerinin ise medeni durum, çalışma durumu, psikiyatrik tanı bulunma, psikiyatrik ilaç tedavisi alma ve yaş değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılırken cinsiyet, yaşam yeri, eğitim durumu ve çocuk sayısı değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to look at the connection between coronavirus phobia and individuals' life satisfaction. It was also determined whether these variables varied significantly depending on demographic factors. The study sample consists of 467 individuals chosen at random from the general population between the ages of 18 and 65. The relational Screening Model was used in the research. The following measures were used to gather data in the study: The ' Covid-19 phobia scale,' the ' The satisfaction with life scale,' and the 'Demographic Information Form.' Correlation Analysis, Regression Analysis, Anova, Independent Sample t-Test, and Kruskal Wallis H Test were utilized in the study of data. As a result of the study, it was discovered that coronavirus phobia and life satisfaction have significant links. It has been discovered that coronavirus phobia is linked to satisfaction in life. When examining the variables according to demographic characteristics, it was concluded that coronavirus phobia levels differed significantly according to gender, employment status, presence of psychiatric diagnosis, taking psychiatric medication, place of residence, education level, age, and the number of children. It was concluded that there was no significant difference according to the marital status variable. It was determined that marital status, employment status, the presence of a psychiatric diagnosis, use of psychotropic medication, and age had significant effects on life satisfaction; there was no difference according to gender, place of residency, educational level, or the number of children.