A proposal for emi lecturers' professional development program in Turkish higher education
Türkiye'de yüksek öğretimde görev yapan ide öğretim görevlilerine yönelik bir mesleki gelişim programı önerisi
- Tez No: 756953
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN KIRKGÖZ, DOÇ. DR. BERNA BULĞURCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Türkiye, İngiliz dilinde eğitimin (İDE) yaygınlaştığı ülkelerden biridir. Türk üniversitelerinde İDE, yükseköğretim düzeyinde giderek daha fazla uygulanmaktadır ve lisansüstü programlar tamamen veya kısmen İngilizce olarak yürütülmektedir. İDE uygulama kalitesini belirleyen en önemli faktörlerden biri İDE öğretim görevlilerinin mesleki gelişim düzeyidir. Bu çalışma, İDE öğretim görevlilerinin İDE'yi nasıl algıladıklarını, mesleki gelişimlerini ve İDE'deki ihtiyaçlarının Türkiye yükseköğretim bağlamında nitel bir vaka çalışması yoluyla derinlemesine anlaşılmasını sağlayarak bir İDE mesleki gelişim programı önermeyi amaçlamaktadır. Amaçlı örnekleme tekniği ile belirlenen, özel ve kamu İDE kurumlarında çalışan otuz gönüllü İDE öğretim görevlisi ile görüşmeler yapılmıştır. Veriler, NVivo 12 aracılığıyla içerik analizi yoluyla analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları, öğretim görevlilerinin İDE'ye bakış açıları, İDE ders süreçleri, İDE öğretim görevlisinin temel yetkinlikleri, mesleki gelişim ihtiyaçları ve bir mesleki gelişim programına ilişkin tercihleri hakkında içgörüler ortaya çıkarmıştır. Örneğin, faydalar açısından öğretim görevlileri, İDE'nin bilimsel bilgiye açılan bir kapı olduğu konusunda, zorluklar açısından ise yabancı dilde öğretim yapmanın ve öğrenmenin zor olduğu konusunda hemfikirdir. İkinci olarak, İDE öğretim görevlilerinin İDE ile ilgili deneyimleri; ders süreçleri ve ders sorunları olarak belirlenmiştir. İDE öğretim görevlilerinin ağırlıklı olarak belirli bir yöntem ve teknik kullanmadıkları ve materyal olarak da bilgisayar sunusu kullandıkları ortaya çıkmıştır. Sınıf yönetiminde tercihleri öğrencileri motive etme yönündedir ve İDE öğretim görevlileri öğrencileri değerlendirmede yaygın olarak çoktan seçmeli sınavlara başvurmaktadırlar. Ders problemleri öğrenci merkezli, öğretim görevlisi merkezli ve sistem merkezli problemlerle ilgilidir. Ayrıca, pedagojik yeterlikler, dilsel yeterlikler, kişisel yeterlikler ve akademik alan yeterlikleri gibi temel yeterlikler ortaya çıkarılmış ve algılanan öz yeterlikler, özellikle Türkiye bağlamı için güçlü ve zayıf yönler olarak betimlenmiştir. Verilerin analizi, aynı zamanda İDE öğretim görevlileri için kurumsal bir İDE mesleki gelişim uygulamasının olmadığı ve öğretim görevlilerinin yukarıda belirtilen yeterliliklerini geliştirmeyi amaçlayan İDE mesleki gelişim uygulamalarına ihtiyaç duydukları konusunda hemfikir olduklarını ortaya koymaktadır. Sadece birkaç öğretim görevlisi sistematik profesyonel gelişim pratiği deneyimlerken, çoğunluğun esas olarak kıdemli meslektaşların gözlemine ve usta-çırak ilişkisine dayanan profesyonel gelişim deneyimi vardır. Sonuç olarak, İDE öğretim görevlilerinin İDE ile ilgili bakış açıları, ihtiyaçları, zorlukları ve İDE literatürü ve Taba modelindeki program tasarım adımları dikkate alınarak bir mesleki gelişim programı önerilmiştir. Önerilen program, İDE mesleki gelişim için içerik, ana araçlar, pratik özellikler, teknik özellikler ve tamamlayıcı araçlardan oluşmaktadır. Programın içeriğinde ağırlıklı olarak pedagojik konular ve dil konuları ön plana çıkmıştır. İDE profesyonel gelişim programının araçlarına gelince, demo kursu ve geri bildirim, mentorluk, vakaya dayalı öğrenme ve çalıştaylar büyük ölçüde önerilmektedir. Programın uygulanması için, programın katılımcı, süre, ortam, yer ve zaman gibi teknik özellikleri ile birlikte, öğretim görevlilerinin katılımı ve motivasyonu, programın sağlayıcıları, yürütülmesi ve değerlendirilmesi ile ilgili pratik özellikler ayrıntılı olarak ortaya koyulmuştur. Dolayısıyla bu çalışma, İDE mesleki gelişim programına daha fazla özen gösterilmesini ve politika yapıcıların bu konuya dikkat etmesini içeren uygulamalara çağrıda bulunmaktadır. Buna göre, İDE öğretim görevlilerinin dilsel ve pedagojik açıdan gelişimine katkı gibi çıkarımlar ve İDE öğretim görevlilerinin gelecekteki araştırmalar için araştırmaya katılımları gibi yönelimler de sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey is one of the countries where the English medium of instruction (EMI) has become common. In Turkish universities, EMI has been increasingly practiced at tertiary level, and post-graduate programs have been run fully or partially in English. One of the most important factors determining the quality of EMI implementation is the professional development level of EMI lecturers. The present study aims to porpose an EMI professional development program by providing an in-depth understanding of how EMI lecturers perceive EMI, professional development, their needs in EMI through a qualitative case study in the Turkish Higher Education context. Selected through purposeful sampling technique, thirty voluntary EMI lecturers working in private and public EMI institutions were interviewed. The obtained data were analysed through content analysis via NVivo 12. The findings of the study revealed insights about lecturers' perspectives over EMI, their EMI course process, EMI lecturers' key competencies, their professional development needs and preferences regarding a professional development program. For instance, in terms of benefits lecturers agree that EMI is a gate to scientific knowledge while it is challenging to teach and learn in a foreign language. Second, EMI lecturers' experience with EMI has been identified as their course process and course problems. It has been revealed that EMI lecturers mainly do not use a specific method and technique and as material they mostly use power point presentations. While managing the class, they tend to prefer to motivate students, and EMI lecturers both from social sciences and hard sciences commonly employ multiple choice exams to assess students. Their course problems are centered around learner related, lecturer related and system related problems. Additionally, key competencies such as pedagogical competences, linguistic competences, personal competences and academic field competence have bben revealed, and perceived self competences have been delineated as strengths and weaknesses particularly for Turkish context. Analysis of the data also uncoveres that EMI lecturers unanimously agree there is no institutional EMI professional development practice and they need EMI professional development practices aiming at improving their aforementioned competences. Few lecturers experienced systematic professional development practice, while the majority had professional development experience mainly based on observation by senior colleagues and the master-apprentice relationship. As a result, a professional development program has been proposed drawing upon the program design steps in Taba model for EMI lecturers taking into account their perspectives, needs, challenges about EMI and the EMI literature. The proposed program consists of objectives, content, main tools, practical and technical characteristics and supplementary tools for EMI professional development. In the content of the program, mainly pedagogical issues and language issues came to the fore. As for the tools of EMI PD program, demo course and feedback, mentoring, case-based learning and workshops were substantially suggested. For the implementation of the program, practical characteristics which refer to attendance and motivation of the participants, providers, execution and evaluation of the program were displayed in detail, along with the technical characteristics of the program such as participants, duration, medium, place and time. The present study, thus, calls for additional attention to EMI professional development program and implementation on the part of policy makers. Accordingly, implications such as contribution to the development of EMI lecturers in linguistic and pedagogical terms and directions such as research engagement of EMI lecturers for future research are also provided.