Yetişkinlerde bağlanma stilleri ile stresle başa çıkma düzeyleri arasındaki ilişkide bilinçli farkındalık ve psikolojik sağlamlığın aracı rolü
The mediating role of mindfulness and psychological resilience in the relationship between attachment styles and coping with stress in adults
- Tez No: 756958
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EBADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı yetişkinlerde bağlanma stilleri ile stresle başa çıkma düzeyleri arasındaki ilişkide psikolojik sağlamlık ve bilinçli farkındalığın aracı rolünü incelemektedir. Ayrıca katılımcıların bağlanma stilleri, stresle başa çıkma, bilinçli farkındalık ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkiler belirlenmiş, bu değişkenlerin katılımcıların demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda Türkiye'de yaşamakta olan ve rastlantısal olarak seçilen 479 yetişkin araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada Sosyodemografik Bilgi Formu, İlişki Ölçekleri Anketi, Stresle Başa Çıkma Ölçeği, Bilinçli Farkındalık Ölçeği ve Yetişkinlerde Psikolojik Sağlamlık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada İlişkisel Tarama Modeli ve Aracı Değişken Modeli kullanılmıştır. Toplanan verilerin değerlendirilmesi ve analizinde Bağımsız Örnek t Testi, Varyans Analizi, Korelasyon Analizi, Regresyon Analizi ve Sobel Testinden yararlanılmıştır. Araştırmanın bulguları incelendiğinde güvenli bağlanma stiline sahip yetişkinlerin stresle başa çıkma düzeyleri üzerindeki etkisinde psikolojik sağlamlığın aracı rolü olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of resilience and mindfulness in the relationship between attachment styles and levels of coping with stress in adults. In addition, the relationships between the attachment styles, coping with stress, mindfulness and resilience levels of the participants were determined, and it was examined whether these variables differed according to the demographic characteristics of the participants. For this purpose, 479 randomly selected adults living in Turkey constitute the sample of the research. Sociodemographic Information Form, Relationship Scales Questionnaire, Stress Coping Scale, Conscious Awareness Scale and Adult Resilience Scale were used in the study. Relational Survey Model and Mediator Variable Model were used in the study. Independent Sample t-Test, Analysis of Variance, Correlation Analysis, Regression Analysis and Sobel Test were used in the evaluation and analysis of the collected data. When the findings of the study were examined, it was determined that psychological resilience had a mediating role in the effect of adults with secure attachment style on their levels of coping with stress.