Özel nitelikli kişisel verilerin işlenmesi ve bundan doğan sorumluluk
Processing special quality personal data and liability arising from this
- Tez No: 756966
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KORKUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 390
Özet
Kişisel verilerin korunması, insan haklarıyla yakın ilişkili, insanın onurunun, kendi geleceğini belirleme hakkının bir biçimidir. Son zamanlarda, gelişen teknolojiler ve yaygın internet kullanımı, kişisel verilerin korunmasının önemini arttırmıştır. Kişisel verilerin güvenliğini sağlamak ve ilgili kişinin kişisel verileri üzerindeki hâkimiyetini korumak adına uluslararası ve ulusal alanda birçok düzenleme yapılmıştır. Ülkemizde bu amaçla 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu yürürlüğe girmiştir. 6698 sayılı Kanunda, kişisel veriler, genel ve özel nitelikli veriler olarak ikiye ayrıldıktan sonra her iki veri grubu bakımından işlenmelerine ilişkin ilkeler ve işlemenin hukuka uygunluk halleri düzenlenmiştir. Kişisel veriler, kişisel verilerin işlenmesi sözleşmesi borcu kapsamında işlenebileceği gibi sözleşme ilişkisi olmaksızın işlenmesi mümkündür. Kişisel verileri işleme sözleşmesi, veri sorumlusu, veri işleyen ve ilgili kişilerin taraf olduğu, verilerin kanunda sayılan işleme faaliyetlerinin ifası borcunu doğuran bir sözleşmedir. Çalışmamızda, veri sorumlusu ile ilgili kişi arasında akdedilen kişisel verilerin işlenmesi sözleşmesinin hukuki niteliği ve özelliklerinin, sözleşmenin hüküm ve sonuçları incelenecektir. Bunun yanında, bir sözleşme ilişkisi olmaksızın, haksız fiil olarak verilerin işlenmesi halinde sorumluluğun belirlenmesi ve ilgili kişinin hakları, bu kapsamda özellikle maddi ve manevi tazminat talebi konusu çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Protection of personal data has a connection between human rights particularly with the right of self-determination. Besides, the protection of personal data affects other basic rights. Recently, with the help of the developments of the technology and the boom in the spread of using the internet, increase the importance of data protection. In order to provide the security of personal data and protect the dominance of the data subject over personal data, many regulations have been made in international and national fields. For this purpose, the Law on Protection of Personal Data No. 6698 has entered into force in our country. As defined in this law, personal data is any data associated with an identified or identifiable person. Processing of personal data means any operation which is performed on personal data. Processing of personal data could be an obligation in the personal data processing agreement. The legal character, specialities, terms and conditions of personal data processing agreement shall be determined not to face any problems. Despite the regulations, there are still facing the infringements of personal rights by processing personal data. The liabilities arising from the infringement of personal data and also the right of claim for pecuniary and non-pecuniary damages should be determined.