Tunable Van Der Waals-based metasurfaces for perfect absorption, sensing, radiative heat transfer, beam splitting and 5G/beyond applications
Mükemmel soğurucu, sensör, ışınımsal ısı transferi, dalga ayırıcı ve 5G/ötesi uygulamarı için Van Der Waals tabanlı ayarlanabilir meta-yüzeyler
- Tez No: 756968
- Danışmanlar: PROF. DR. EKMEL ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Metayüzeyler doğal olarak bulunmayan olağandışı özelliklere sahip dalgaboyu-altı ince yapılardır. Ayarlanabilir metayüzeyler sadece hafif tasarımları için değil aynı zamanda birden çok yapı üretmeksizin sadece ayarlayarak çoklu cevap özellikleriyle dikkat çekiyorlar. Kendi ayarlanabilir özelliklerinin yanında, 2 boyutlu malzemelerin özel bir al türü olan van der Waals materyallerinin katkısıyla, ayarlanma esneklikleri artırılarak geniş uygulama alanları sunar. Burada aşağıdaki alanlarda ayarlanabilir metayüzeyler inceledik ve sunduk: Mükemmel soğurucu, sensör, ışınımsal ısı transferi, dalga ayırıcı, 5G ve ötesi uygulamaları: 1. Sıcaklıkla ayarlanabilir spektrum seçici soğurucu için tamamen yalıtkan metayna, 2. Fonon-idüklenmiş geçirgenlik ve mükemmel rezonans soğurucu için metayüzey tasarımı, 3. Paralel plaka yapılarında yakın alan ışınımsal ısı transferi, 4. Dalga ayırıcı ve ışık emici için gradyan metayüzeyler, 5. Bahsi geçen çalışmaların 5G ve ötesi uygulamaları and gelecekteki çalışmalar.
Özet (Çeviri)
Metasurfaces are thin, subwavelength structures that have extraordinary properties that cannot be found naturally. Tunable metasurfaces drew attention not only for their lightweight designs but also with the tunning option, having multiple responses without complex fabrication steps for each desired response. Besides tuning the structures by their intrinsic properties, the addition of van der Waals materials which are a specific type of 2D materials, can expand their tuning flexibilities and offer a wide range of applications. Here, we propose and investigate tunable metasurfaces in the following areas: Perfect Absorption, Sensing, Radiative Heat Transfer, Beam Splitting and 5G/Beyond Applications as: 1. All-Dielectric Metamirror for thermally tunable spectrally selective absorber, 2. Metasurface Design for Phonon-Induced Transparency and Nearly Perfect Resonant Absorption, 3. Near-Field Radiative Heat Transfer in Parallel-Plate Structures, 4. Gradient Metasurfaces for Beam Splitting and Light Absorption, 5. 5G and Beyond applications of mentioned works and future outlook.