Implementation and performance evaluation of a 50 megabits/second fiber optic link
  1. Tez No: 75698
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜYAL ERGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezde yüksek hızda fiber optik haberleşme bağlantısı için gerekli olan gönderici ve alıcı devreleri ayrık elemanlarla baskı devre kartı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Gönderici, 820 nm AlGaAs emitör ve emitörü TTL uyumlu girişten sürebilmek için gerekli anahtarlama devresinden oluşmaktadır. Alıcı devre, alıcı modülü tarafından optiksel sinyalden çevrilen elektriksel sinyali, TTL mantık seviyesinde elde etmek için sınırlayıcı amplifikatör ve mantık uyumlu karşılaştırıcı kullanmaktadır. Alıcı modülü PIN fotodiyot ve düşük gürültü empedans çevirici ön amplifikatörünü kapsamaktadır. Alıcı ve verici devreleri fiber optik kablo ile optiksel olarak bağlanmıştır. Fiber optik bağlantının performans değerlendirmesini yapabilmek için, 23 bit uzunluğunda yalancı-rasgele-bit-dizisi (YRBD) üreticisi kullanılmıştır. Optik hattın göz diagramları farklı uzunlukta kablolar kullanılarak, değişik sinyal seviyeleri ile analiz edilmiştir. Anahtar sözcükler : Fiber optik haberleşme bağlantısı, performans değerlendirmesi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, transmitter and receiver circuits required for a high speed fiber optic communication link are implemented using discrete components on a single printed circuit board. The transmitter contains an 820 nm AlGaAs emitter and switching circuitry required to drive the emitter from TTL compatible input. The receiver circuit uses limiting amplifier and logic compatible comparator to obtain electrical signal at TTL logic level, converted from optical signal by the receiver module. The receiver module contains a PIN photodiode and low noise transimpedance pre-amplifier. The transmitter and receiver circuits are optically connected by communication grade fiber optic cable. To make a performance evaluation of the fiber optic link, a 23 -bit-long pseudo-random-bit-sequence (PRBS) generator is used. Eye diagrams of the optical link are analyzed at different attenuation levels and with different cable lengths. Key words : Fiber optic communication link, performance evaluation