Cihan Aktaş'ın hikâye ve romanlarında değer kavramı
The concept of value in Cihan Aktaş's stories and novels
  1. Tez No: 756995
  2. Yazar: ESRA CANLI AKTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Cihan Aktaş'ın kaleme aldığı hikâye ve roman türündeki eserlerinde yer alan değer kavramlarını incelemektir. Araştırmanın birinci bölümünde değerin tanımı, çeşitli açılardan(din, felsefe, psikoloji, sosyoloji) değer kavramı, özellikleri ve işlevleri, değerlerin sınıflandırılması, Cihan Aktaş'ın hayatı, eserleri ve edebi kişiliği üzerinde durulmuştur. Betimsel nitelikte genel tarama modeli kullanılan araştırmanın ikinci bölümünde Cihan Aktaş'ın 13 hikâye ve 5 roman türündeki eserleri, belirlenen 25 değer bakımından taranmış ve notlar alınmıştır. Tarama sonucunda öncelikle değerler, başlıklar dahilinde ele alınmış, tanımlamalar yapılarak açıklanmıştır. Ayrıca çalışmamıza eserlerde bulunan değerlerin yer aldığı eser ve sayfa numaralarını içeren tablolar da eklenmiştir. Roman ve hikâyelerden alıntılar yapılarak değer kavramının eserlerde ele alınış yönleri tespit edilmiş ve değerler ile ilgili sonuca varılmıştır. Çalışmamızın sonucunda ilgili eserlerde inanç, sevgi, temizlik, aileye verilen önem değerlerine çok fazla rastlanırken kanaatkârlık ve özgürlük değerleri üzerinde daha az durulmuştur. İncelenen eserlerde değer kavramına yönelik olumsuz mesajlara rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the value concepts in Cihan Aktaş's stories and novels. In the first part of the research, the definition of value, its features and functions, the concept of value from various aspects (religion, philosophy, psychology, sociology), the classification of values, Cihan Aktaş's life, works and literary personality are emphasized. In the second part of the research, in which the descriptive general scanning model was used, Cihan Aktaş's works in 13 stories and 5 novels were scanned in terms of 20 determined values and notes were taken. As a result of the scanning, first of all, the values were handled under the headings and explained by making definitions. In addition, tables containing the work and page numbers of the values found in the works have been added to our study. By making quotations from novels and stories, the aspects of the concept of value in the works were determined and a conclusion was reached about values. As a result of our study, the values of belief, love, cleanliness, and the importance given to the family were found to a great extent in the related works, while the values of frugality and freedom were less emphasized. Negative messages about the concept of value were not found in the analyzed works.