Identification of differential gene expression amonglow phytic acid and high grain protein genotypes in winterwheat (Triticum aestivum L.)
Kışlık ekmeklik buğday düşük fitik asit ve yüksek protein içerikli genotipler arasındaki farklı gen ifadelerinin belirlenmesi
- Tez No: 756996
- Danışmanlar: PROF. P. STEPHEN BAENZİGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Nebraska-Lincoln
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Ekmeklik buğday insan beslenmesinde önemli bir besindir. Ancak, besleyici özelliği olmayan fitik asit besinlerin emilimini ve demir ve çinkonun önemli besin elementlerinin biyolojik yarayışlılığını sınırlandırmaktadır. Düşük fitik asit mutantı (lpa1-1), buğdayın aleuron tabakasındaki fitik asit içeriğini aza indirgemektedir. Buğday ıslah programlarında, tanedeki protein konsantrasyonu (GPC) önemli bir niteliktir çünkü besin değerini ve buğdayın ekmek yapımındaki özelliklerini etkilemektedir. Tane protein içeriği (Gpc-B1) geni, tane içerisindeki protein, demir ve çinko konsantrasyonlarını artırarak olumlu anlamda düzenlemektedir. Rekombinant saflaştırılmış genotipler (RILs) besin elementi oranını zenginleştirmek için hem lpa1-1 hem de Gpc-B1 içerecek şekilde geliştirilmiştir. lpa1-1 ve Gpc-B1 genlerinin kritik tane dolum döneminde, global gen ifadelerinin yabani türlerle karşılaştırarak tanımlanması için üç farklı tohum gelişim döneminde RNA sekanslaması yapılmıştır.Bu çalışmanın amacı lpa1-1 içerisindeki fitatı azaltan geni belirlemektir.
Özet (Çeviri)
Winter wheat (Triticum aestivum L.) is a major staple for human nutrition. However, the antinutrient phytic acid limits the nutrient absorption and bioavailability of the essential nutrients of iron and zinc. Low phytic acid mutant (lpa1-1) reduces the phytic acid content in the aleurone layer of wheat. In wheat breeding programs, grain protein concentration (GPC) is one of the crucial traits, because it affects the nutritional value and bread-making properties of wheat. The grain protein content-B1 (Gpc-B1) gene regulates positively for increasing protein, iron, and zinc concentrations in the grain. Recombinant inbred genotypes (RILs) were developed that contain both lpa1-1 and GpcB1 to improve nutrient availability. RNAseq was performed on developing seeds at three stages to determine how lpa1-1 and Gpc-B1 affect global gene expression relative to their wild type (WT) counterparts during the critical period of grain filling. The goal of the study is to identify the gene that is responsible for the reduction of phytate in the lpa1-1.