Use of ferrate for disinfection and treatment of waters
Suların arıtımı ve dezenfeksiyonunda ferratin kullanımı
- Tez No: 75701
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLERMAN SÜRÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZ SULARIN ARITIMI VE DEZENFEKSİYONUNDA FERRATIN KULLANIMI KARAATLI, H. Tülin Yüksek Lisans, Çevre mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Gülerman SÜRÜCÜ Ortak Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Filiz DİLEK Aralık 1998, 58 sayfa Bu araştırmada, potasyum ferratın yüzey suyunda ve evsel atıksuda, değişik konsantrasy onlardaki etkileri çalışılmıştır. Yüzey suyunun doğal pH'sında ve 6-9 arasındaki pH'larda, potasyum ferratın koliform sayısına, KOİ konsantrasyonuna ve askıda katı madde miktarına etkileri araştırılmıştır. Yüzey suyundaki koliform miktarı % 99 arıtılmış ancak KOİ konsantrasyonunda etkili olmamıştır. Ayrıca, potasyum ferratın kuru tuz halde ve pH 11 'de çözülerek dozlamalannm etkileri koliform miktarı ve KOİ konsantrasyonunda çalışılmıştır. Evsel atıksuda, potasyum ferratın değişik dozlarının koliform organizmalarına, KOİ konsantrasyonuna, amonyak azotuna ve askıda katı madde miktarına etkileri gerek atıksuyun doğal pH'sında, gerekse 6-9 arasındaki pH'larda çalışılmıştır. Potasyum ferrat, atıksudaki koliform, KOİ,. askıda katı madde ve amonyak azotu arıtımında etkili olmuştur. Ayrıca, potasyum ferratın gerek yüzey suyu, gerekse evsel atıksuda asidik pH'larda daha etkili olduğu gözlenmiştir. Değişik konsantrasyonlarda dezenfeksiyon kinetiğiçalışılmış ve potasyum ferratın dezenfeksiyon hızının zamana bağlı olarak azaldığı saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Potasyum ferrat, ferrat, dezenfeksiyon VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT USE OF FERRATE FOR DISINFECTION AND TREATMENT OF WATERS KARAATLI, H. Tülin M. S., Department of Environmental Engineering Supervisor : Prof. Dr. Gülerman SÜRÜCÜ Co - Supervisor : Assoc Prof. Dr. Filiz DİLEK December, 1998, 60 pages In this study, behaviour of potassium ferrate was studied on surface water and municipal wastewater. The reduction of coliform bacteria, COD concentration and suspended solids concentration, were investigated for different potassium ferrate dosages at pH ranges between 6 and 9. Potassium ferrate reduced the number of coliform organisms remarkably, as 99 %,whereas was not very effective in COD reduction. The effect of application of potassium ferrate as dry salt and as dissolved in basic solution of pH 11 were studied for coliform and COD reduction. On municipal wastewater, the reduction of coliform number, COD concentration, ammonia nitrogen and suspended solids concentration, were investigated for different potassium ferrate dosages at natural pH of municipal wastewater and between 6 and 9 pH range. Potassium ferrate was effective in the reduction of iiicoliform number, COD concentration, suspended solids concentration and ammonia nitrogen on municipal wastewater. Also, in acidic pH values, potassium ferrate was more effective in both surface water and municipal wastewater samples. Disinfection kinetics were performed on different potassium ferrate dosages and the rate of reduction of coliforms were seen to decreased with time. Keywords : Potassium ferrate, ferrate, disinfection, coagulation IV