Hemodiyalize bağlı baş ağrısı olan ve olmayan hastaların beslenme durumunun saptanması
Determining the nutritional status of patients with and without hemodialysis-related headac
- Tez No: 757110
- Danışmanlar: PROF. DR. MACİT KOLDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Nutrition and Dietetics, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, hemodiyalize bağlı baş ağrısı olan hastaların beslenme durumu, biyokimyasal parametreler ve antropometrik ölçümlerinin değerlendirilmesi ve sonuçların baş ağrısı olmayan hemodiyaliz hastalarıyla karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, Ağustos 2021- Ocak 2022 tarihleri arasında bir hastanede gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya, 18-80 yaş aralığında toplamda 74 (baş ağrısı olan 44, baş ağrısı olmayan 30) yetişkin gönüllü hemodiyaliz hastası katılmıştır. Katılımcıların hastalık öyküleri, beslenme alışkanlıkları anketle sorgulanıp, biyoimpedans cihazı ile vücut bileşimleri ve antropometrik ölçümleri alınmış, hastane kayıtlarından kan analizleri sonuçlarına ulaşılmıştır. Katılımcıların malnütrisyon ve iştah durumunu ölçmek için Basitleştirilmiş Beslenme ve İştah Anketi (BBVİA), 7 Puanlı Subjektif Global Değerlendirme (7PSGD), Malnütrisyon İnflamasyon Skor (MİS) ve Modifiye Charlson Komorbidite İndeksi (MCKİ) uygulanmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Örneklem T ve Ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the nutritional status, biochemical parameters and anthropometric measurements of patients with hemodialysis-related headache and to compare them with hemodialysis patients without headache. Materials and Methods: This research was carried out in a hospital between August 2021 and January 2022. A total of 44 adult volunteer patients between the ages of 18-80, 44 of whom had dialysis-related headaches and 30 of whom had no headaches. The medical histories and nutritional habits of the participants were questioned with questionnaires, body compositions and anthropometric measurements were taken with the bioimpedance, and the results of the blood analysis were obtained from the hospital records. Simplified Nutrition and Appetite Questionnaire (SNAQ), The 7-Point Subjective Global Assessment (7PSGA), Malnutrition Inflammation Score (MIS) and Modified Charlson Comorbidity Index (MCCI) were applied to measure the malnutrition and appetite status of the participants. Independent Sample T test and Chi-square test were used in the analysis of the data.