Evlerde güvenli yaşamın iş sağlığı ve güvenliği kapsamında irdelenmesi
Examination of safe life at home within the context ofoccupational health and safety
  1. Tez No: 757126
  2. Yazar: NURSULTAN ÇÖL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Dünya üzerinde her gün pek çok ülkede, ülkelerin gelişmişlik ve nüfus büyüklüklerine göre çeşitli sektör ve alanlarda iş kazaları meydana gelmektedir. Günümüzde ev kazalarının, kaza çeşitleri arasında önemi gittikçe artmakta olup, tüm kazaların %41'i evlerde gerçekleşmektedir. Dünya da her yıl ortalama 20000 kişi ev kazalarından dolayı hayatını kaybetmektedir. İnsanlar en çok kendilerini evlerinde yani yaşam alanlarında huzurlu ve güvende hissederler. Fakat dikkate alınmayan, önemsenmeyen risk veya tehlikeler geriye dönüşü olmayan yaralanmalara, ölümcül kazalara sebep olabilmektedir. Özellikle evin içerisinde bir çocuk varsa dikkat edilmesi gereken hususlar ve sonucunda alınması gereken önlemler daha fazla önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In the world, occupational accidents happen everyday in many countries, in various industries and fields according to their level of development and population. Today among all types of accidents, home accidents have a rising importance and %41 of all accidents are happening at home. In the world every year approximately 20000 people die due to home accidents. People feel most peaceful and safe at home, their living area, however ignored and neglected risks and dangers can be a cause to irreversible injuries and fatal accidents. Especially, if there is a child at home, the points to be considered and the precautions to be taken are much more important. Home accidents are mainly preventable events. For a safe life, positive outcomes will occur when the measures to be taken within the scope of OHS ( Occupational Health and Safety) in household areas such as kitchen, bathroom, stairs, living room and all the other rooms are determined and applied.