Examining preparatory school EFL teacher's feelings, experiences, and perspectives regarding online teaching during COVID-19 pandemic
COVID-19 pandemisi sırasında hazırlık okullarında yabancı dil olarak İngilizce öğreten öğretmenlerin çevrimiçi öğretimle ilgili duygularının, deneyimlerinin ve bakış açılarının incelenmesi
  1. Tez No: 757127
  2. Yazar: DİDAR TOK
  3. Danışmanlar: DR. YEŞİM KEŞLİ DOLLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu karma yöntemler çalışması, Türkiye'deki hazırlık okullarında COVID-19 pandemisi sırasında yabancı dil olarak İngilizce öğreten öğretmenlerin çevrimiçi öğretime ilişkin duygularını, deneyimlerini ve bakış açılarını incelemiştir. Çalışma ayrıca öğretmenlerin COVID-19 sonrası“yeni normal”hakkındaki bakış açılarını da araştırmıştır. Çevrimiçi bir anket ve röportajlardan hem nicel hem de nitel veriler toplanmıştır. Türkiye'deki farklı hazırlık okullarından toplam 127 öğretmen çevrimiçi anketi tamamlamış, ve 19 öğretmen gönüllü olarak röportajlara katılım sağlamıştır. Sonuçlar, öğretmenlerin çevrimiçi öğretim hakkındaki duygularını ve COVID-19 pandemisinin geç evresinde kullandıkları çeşitli strateji ve araçları ortaya koymuştur. Öğretmenlerin çevrimiçi eğitim sırasında karşılaştıkları ana zorlukların motivasyon, kamera ve mikrofon açmaktan kaçınma, dijital cehalet, kopya çekme eğilimi, ders tasarımı ve materyal üretimi, sınıf yönetimi, değerlendirme, teknik arızalar ve erişilebilirlik, ve altyapı sorunları olduğunu ortaya çıkarmıştır. Öğretmenlerin yeni normale bakış açılarıyla ilgili olarak ise sekiz ana tema ortaya çıkıştır. (1) adaptasyon sorunları, (2) pratiklik, (3) tembellik, (4) belirsiz çalışma saatleri, (5) teknoloji entegrasyonu, (6) sosyal mesafe ve endişeler, (7) sosyalleşme özlemi, (8) rahatlık.
Özet (Çeviri)
This mixed-methods study explored EFL teachers' feelings, experiences, and perspectives regarding online teaching during the COVID-19 pandemic in preparatory schools in Turkey. The study also investigated teachers' perspectives of the“new normal”after COVID-19. Both quantitative and qualitative data were collected from an online survey and follow-up interviews. A total of 127 teachers from different preparatory schools in Turkey completed the online survey, and 19 teachers participated in the follow-up interviews on voluntary basis. The results revealed teachers' feelings about online teaching and several strategies and tools they used during the late stage of the COVID-19 pandemic. The major challenges faced by teachers during the pandemic included motivation, avoiding turning on the camera and microphone, participation and interaction, infrastructure problems, digital illiteracy, cheating, teaching design & materials, classroom management, assessment, technical glitches, and accessibility. Regarding teachers' perspectives of the“new normal,”eight major themes emerged: (1) adaptation problems, (2) practicality, (3) laziness, (4) indefinite working hours, (5) integration of technology, (6) social distancing and concerns, (7) the craving for socialization, and (8) convenience of online education.