Orta ve büyük atriyal septal defektli çocuklarda galektin-3 ve klinik önemi
Galectin-3 and clinical significance in children with middle and large atrial ceptal defects
- Tez No: 757171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ARGUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Günümüzde kalp yetersizliğinin oluşum mekanizmaları, patofizyolojisi, yeni biyomarkerler ve tedaviler araştırılmaktadır. Orta ve büyük atriyal septal defekti olan çocuklarda kalp yetersizliği gelişebilmektedir. Galektin-3, beta-galaktozid bağlayıcı lektin ailesinin üyesi olan bir proteindir ve son çalışmalar galektin-3' ün inflamasyon, fibrozis ve kalp yetersizliğinde kritik bir rolü olduğunu göstermektedir. Biz bu çalışmamızda orta ve büyük atriyal septal defektli çocuklarda galektin-3 seviyesinde artış olup olmadığını, galektin-3 seviyesi ile hastalığın ciddiyeti ve diğer laboratuvar bulguları arasında kolerasyon olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kayseri Şehir Hastanesi çocuk kardiyoloji polikliniğine başvuran 0-18 yaş arasında öykü, fizik muayene ve ekokardiyografi incelemeleri ile sekundum atriyal septal defekti tespit edilen 27 çocuk hasta grubunu ve 30 benzer yaş ve cinsiyetteki sağlıklı çocuk kontrol grubunu oluşturdu. Hemogram, NT-proBNP ve galektin-3 çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Today, the formation mechanisms, pathophysiology, new biomarkers and treatments of heart failure are being investigated. Children with medium and large atrial septal defects may develop heart failure. Galectin-3 is a protein that is a member of the beta-galactoside-binding lectin family, and recent studies show that galectin-3 has a critical role in inflammation, fibrosis, and heart failure. In this study, we aimed to investigate whether there is an increase in galectin-3 level in children with medium and large atrial septal defects, whether there is a correlation between galectin-3 level and the severity of the disease, the size of the defect and other laboratory findings. Materials and Methods: The group of 27 pediatric patients aged 0-18 years, who were diagnosed with a secundum atrial septal defect by history, physical examination and echocardiography, and 30 healthy children of similar age and gender, who applied to the pediatric cardiology outpatient clinic of the University of Health Sciences Kayseri City Hospital, constituted the control group. Hemogram, NT-proBNP and galectin-3 were studied. Results: In patients with large ASD (ASD/BSA ratio of 15 mm/m2 and above), body weight z-score was higher than in patients with moderate ASD (ASD/BSA ratio less than 15 mm/m2 and ASD size greater than 7 mm) , height z score and BSA were found to be lagging behind. (Body weight z score -0.91 vs. 0.86; P=0.015 , height z score -0.58 vs. 1.01; P=0.07 , BSA 0.45 vs.