Yetişkinlerde akıllı telefon kullanım sıklığı ile depresyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the frequency of smartphone use and depression in adults
  1. Tez No: 757170
  2. Yazar: İPEK TÜRE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışmanın ana hipotezi yetişkin bireylerin akıllı telefon kullanım sıklığı ile depresyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmanın örneklemi 18 ile 65 yaş arasındaki 400 kişilik örneklem grubundan oluşmaktadır. Sosyodemografik Bilgi Formu, Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği- Kısa Formu ve Beck Depresyon Ölçeği kullanılarak verilerin analizinde Pearson Korelasyon Testi, Student-T Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda örneklemin %53'ünün depresyonu olmadığı ama %47'lik kısmının ise hafif, orta veya ileri derecede depresyonu olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main hypothesis of the study is to examine the relationship between the frequency of smartphone use and depression levels in adults. The sample of the study consists of a sample group of 400 people between the ages of 18 and 65. Pearson Correlation Test, Student-T Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were applied to analyze the data using the Sociodemographic Information Form, the Smartphone Addiction Scale-Short Form, and the Beck Depression Scale. As a result of the study, it was determined that 53% of the sample did not have depression, but 47% had mild, moderate or severe depression.