Farklı yüzey özelliklerine sahip titanyum materyalinin üzerine kültüre edilen insan diş eti fibroblastlarının adezyon özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of adhesion characteristics of human gingival fibroblasts cultured on various titanium surface materials
  1. Tez No: 757227
  2. Yazar: HÜLYA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN EMRE MEŞELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
İmplant materyali ile hem peri-implant yumuşak doku hem de kemik doku arasında meydana gelen bağlantı, implantların uzun dönem başarısı üzerine etki eden klinik faktörler arasındadır. İmplant materyalinin yüzey özellikleri başta olmak üzere birtakım faktörler bu yumuşak doku bağlantısının şekillenmesine etki eder. Bu çalışmanın amacı, farklı deneysel implantoplasti protokolleri ile yüzey özellikleri modifiye edilen titanyum (Ti) disklerin üzerine kültüre edilen insan diş eti fibroblast (İDF) hücrelerinin morfolojik özelliklerini ve adezyon kapasitelerini karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Bu in vitro çalışmada, bütün gruplarda, eşit sayıda (n=12) olmak üzere toplam 48 Ti disk kullanıldı. Çalışma gruplarındaki diskler şu şekildeydi: düz yüzeyli diskler Grup I; kumlanmış ve asitle pürüzlendirilmiş (SLA) yüzeyli diskler Grup II; elmas frez dizisi (40 ve 15 μm) ile pürüzlendirilmiş SLA yüzey diskler Grup III ve elmas frez dizisi (125 ve 15 μm) ile pürüzlendirilmiş SLA yüzey diskleri Grup IV olarak planlandı. Disklerin yüzey pürüzlülük değeri profilometre ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile değerlendirildi. İDF'ler Ti diskler üzerinde kültürlendi ve 24., 48. ve 72. saatlerden sonra hücrelerin morfolojileri ve adezyonları incelendi. İstatistiksel anlamlılık p≤0,05 düzeyinde belirlendi. Disklerin SEM analizleri, fibroblastların tüm gruplarda iyi dağılma ve sıkı bir bağlanma sergilediğini ortaya koydu. Grup I ve II'deki hücreler, çekirdeğin bulunduğu alanlardan çevreye ince ve uzun ışınsal uzantılara sahipti; ancak Grup III ve IV'teki tutunmuş hücreler daha çok iğ şeklinde morfoloji gösterdi. İmplantoplasti yapılan gruplarının yüzey pürüzlülük parametreleri SLA yüzeyli Grup II'den daha düşüktü. En fazla İDF adezyonu Grup II'deydi (p≤0 .05). Grup IV'te İDF adezyonu Grup III'e göre daha fazlaydı, ancak diğer Grup I'den daha azdı. Bu çalışma, implantoplasti protokolünde kullanılan frezlerin özelliklerinin yüzey pürüzlülüğü için belirleyici olduğunu ve implantoplasti sonrası pürüzlülüğü azalmış yüzeylerde fibroblast adezyonunun oluştuğunu göstermiştir. Sonuç olarak implantın yüzey özelliklerinin yapışık hücre morfolojisini ve adezyonunu etkileyebileceği akılda tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Osseointegration and peri-implant soft tissue attachment have a pivotal role in success of implants. The long-term success of the implant is affected by the characteristics of the peri-implant soft tissue connection, which surrounds the neck area of the implant like a collar, as well as the sufficiency of this connection. Some factors, especially the surface properties of the implant material, are important in providing this soft tissue connection. This study aimed to evaluate the morphological features and adhesion capacity of human gingival fibroblast (HGF) cells onto sandblasted, large-grit, acid-etched (SLA) titanium (Ti) discs surfaces roughened with different implantoplasty protocols. The study included a total of 48 Ti discs divided into four groups (n=12) per group: Group I: machined, smooth surface discs; Group II: SLA surface discs; Group III: SLA surface discs roughened with diamond bur sequence (40 and 15-μm grit); Group IV: SLA surface discs roughened with diamond bur sequence (125 and 40-μm grit). Following polishing procedure, the surface roughness value of discs were assessed by a profilometer and scanning electron microscope (SEM). HGFs were cultured on Ti discs and cell adhesion was examined after the 24th, 48th, and 72ndhours. Statistical significance was set at the p≤0.05 level. SEM analyses of the discs revealed that fibroblasts exhibited well-dispersion and a firm attachment in all groups. The cells in Group I and II had thin and long radial extensionsfrom the areas where the nucleus was located to the periphery; however attached cells in Group III and IV showed more spindle-shaped morphology. The surface roughness parameters of the test groups were lower than those of the SLA. The SLA group showed the highest HGF adhesion (Group II) (p≤0.05). HGF adhesion in Group IV was greater compared to Group III, but less than Group I. This study showed that the characteristics of the burs applied in the implantoplasty protocol are determinant for the surface roughness and fibroblast adhesion occurs on surfaces with decrased roughness following implantoplasty. Consequently, it should be kept in mind that the surface properties of the implant may affect the adherent cell morphology and adhesion.