Sürdürülebilir kalkınma yolunda yeşil ekonomi: Türkiye üzerine ampirik bir çalışma
Green economy on the path to sustainable development: An empirical study on Turkey
- Tez No: 757304
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
İklim krizinin her geçen gün kendini daha fazla hissettirmesiyle çevre politikalarının önemi gitgide artmaktadır. İklim krizinin en önemli nedenleri arasında gösterilen sera gazı emisyonları büyük ölçüde ekonomik üretim süreçlerinden kaynaklandığı için buna bir tepki olarak yeşil ekonomi anlayışı ortaya atılmıştır. Çevreyi kirletmeden üretim ve tüketim yapılmasını ifade eden bu anlayış, dünyadaki pek çok ülke tarafından yeşil ekonomi politikaları adı altında uygulanmaktadır. Çalışmanın amacı Türkiye'deki yeşil ekonomi politikalarının çevre üzerindeki etkisini incelemektir. Bunun için Türkiye'nin uygulamış olduğu beş yeşil ekonomi politikası ele alınarak sera gazı emisyonunu düşürmedeki başarısı ARDL Sınır Testi yaklaşımıyla uzun dönem için test edilmiştir. 1994-2019 yıllık verilerinin kullanıldığı çalışmada, çevresel vergiler ile yenilenebilir enerji arzı politikalarının sera gazı emisyonunu düşürmede başarılı olduğu görülürken; işlenmiş belediye atıkları, çevreyle ilgili teknolojik gelişmeler ve ormanlık alan politikalarının ise sera gazı emisyonunu düşürmede başarısız olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca Hata Düzeltme Modeli'nin çalıştığı ve kısa dönemde oluşacak dengeden sapmaların uzun dönem dengesine hızlı bir şekilde yakınsayacağı görülmüştür. Sonuç ve öneriler kısmında her bir politika için öneri geliştirilerek Türkiye'nin sera gazı emisyonlarını azaltabilmesi için yeşil ekonomi politikalarını daha etkin bir şekilde kullanması ve politikalarını çeşitlendirmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of environmental policies is increasing day by day as the climate crisis makes itself felt more and more. Since greenhouse gas emissions, which are shown as one of the most important causes of the climate crisis, are largely caused by economic production processes, the concept of green economy has been put forward as a response to this. This concept, which expresses production and consumption without polluting the environment, is implemented by many countries in the world under the name of green economy policies. The aim of the study is to examine the impact of green economy policies implemented in Turkey on the environment. For this purpose, Turkey's five green economy policies were discussed and its success in reducing greenhouse gas emissions was tested for the long term with the ARDL Boundary Test approach. In the study using annual data of 1994-2019, it is seen that environmental taxes and renewable energy supply policies are successful in reducing greenhouse gas emissions; It has been concluded that treatment municipal wastes, environmental technological developments and forest area policies have failed to reduce greenhouse gas emissions. In addition, it has been observed that the Error Correction Model works and the deviations from the short-term equilibrium will converge to the long-term equilibrium quickly. In the conclusion and recommendations section, suggestions were developed for each policy and it was concluded that Turkey should use green economy policies more effectively and diversify its policies in order to reduce greenhouse gas emissions.