A mixed-methods study on foreign language teaching anxiety among Turkish EFL teachers
İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten Türk öğretmenlerin yabancı dil öğretme kaygısı üzerine bir karma yöntem çalışması
  1. Tez No: 757388
  2. Yazar: GÜLÇİN YONCA AKDENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, farklı okul bağlamlarında İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten Türk öğretmenlerin yabancı dil öğretimi kaygısı (YTÖK) düzeylerini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma ayrıca YTÖK ile cinsiyet, deneyim yılı, eğitim geçmişi ve okul bağlamı gibi değişkenler arasındaki ilişkiyi de incelemektedir ve YTÖK'nın kaynaklarını ve YTÖK'nın üstesinden gelmek için benimsenen yöntemleri araştırmayı hedeflemektedir. Bu amaçlar doğrultusunda, çalışmada paralel karma yöntem deseni benimsenmiş ve hem nicel hem de nitel veri toplama yöntemleri izlenmiştir. 120 İngilizce öğretmeni Yabancı Dil Öğretimi Kaygı Ölçeği (Aydın ve Uştuk, 2020a) ve bir arka plan bilgi formu aracılığıyla yapılan nicel veri toplama sürecine katılmıştır. Veri analizi, bazı değişkenlerin katılımcıların genel YTÖK'sını etkilemediğini göstermektedir; ancak, okul bağlamının olumsuz değerlendirme korkularıyla bir ilgisi olduğu görülmektedir. Ek olarak elde edilen sonuçlara göre katılımcıların yaşadıkları yabancı dil kaygısının belirli bir dil becerisinin öğretimi, belirli bir dil yeterliliğine sahip öğrencilere öğretim, öğrenciler, içerik bilgisi, bilinmeyen durumlar ve hazırlıksızlık ile ilgili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, YTÖK ile başa çıkmak için derse hazırlıklı olma, öğrencilerle etkileşim ve alan bilgisi ile alakalı stratejiler ve derste zaman kazanmak amacıyla kullandıkları ve öğretmenlerin ders dışındaki hayatlarında kullandıkları bazı yöntemler keşfedilmiştir. Son olarak, çalışmada İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretmenler ve paydaşlar için bazı pratik çıkarımlar önerilmekte ve gelecekteki araştırmalar için önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the level of foreign language teaching anxiety (FLTA) among Turkish EFL teachers who taught in different school contexts. The study also examined the relationship between their FLTA and their gender, years of experience, educational background, and school context. Besides, the study attempted to identify the sources of their FLTA and the strategies they adopted to overcome it. With these aims, the study adopted a convergent parallel mixed-methods design, and both quantitative and qualitative data collection procedures were followed. 120 EFL teachers participated in the quantitative data collection procedure through the Foreign Language Teaching Anxiety Scale (Aydın & Uştuk, 2020a) and a background information form. The data analysis revealed that some variables did not influence participants' overall FLTA; however, school contexts showed a relation to their fear of negative evaluation. Through semi-structured interviews, the sources of FLTA were found to be related to teaching a particular language skill, teaching students with particular language proficiency, students, content knowledge, unknown situations, and unpreparedness. In addition, some strategies related to preparedness, interaction with students, content knowledge, and teachers' personal lives, and some strategies to save time were discovered to cope with FLTA. Finally, the study suggested some practical implications for EFL teachers and stakeholders and at stated suggestions for further research.