Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan bebeklere uyku başlığı giydirmenin bebeklerin uykusu ve fizyolojik değişkenlerine etkisi
The effect of wearing sleep hat on babies in a newborn intensive care unit on babies' sleep and physiological variables
  1. Tez No: 757389
  2. Yazar: ESRA BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. SEHER SARIKAYA KARABUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan bebeklere uyku başlığı giydirmenin, bebeklerin uykusu ve fizyolojik değişkenlerine etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü deneysel olarak tasarlanan bu çalışmanın verileri, Eylül 2020- Mart 2021 tarihleri arasında Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan 53 bebekten (26 çalışma grubu, 27 kontrol grubu) toplandı. Çalışmaya yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan oda havasında stabil ve 32 hafta üstünde doğan bebekler dahil edildi. Çalışma grubundaki bebeklere uyku süresince uyku başlığı giydirildi. Kontrol grubundaki bebeklere ise klinik rutini uygulamalar yapıldı. Hem çalışma hem de kontrol grubundaki bebeklerin üç gün süresince, 19:00-07:00 saatleri arasında video kaydı yapıldı. Video kayıtları araştırmacı ve çalışmadan bağımsız bir uzman tarafından değerlendirilerek körleme sağlandı. Bebeklerin uyku süreleri, uyanma sayıları, uyanma nedenleri, fizyolojik değişkenleri değerlendirildi. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, ki-kare, t testi, Mann-Whitney U testi, Friedman Varyans Analizi, Wilcoxon testi ve tekrarlı ölçümlerde ANOVA testi kullanıldı. Bulgular: Gruplar arasında uyku süresi açısından üçüncü izlem gününde istatistiksel olarak anlamlı fark vardır (p=0,006). Çalışma ve kontrol gruplarının uyanma sayıları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktur (p>0,05) ancak preterm bebeklerin uyanma sayılarında anlamlı fark saptanmıştır (p= 0,016).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the effect of wearing sleep hat on infants in the neonatal intensive care unit on sleep and physiological variables of infants. Material and Methods: The data of this study, which was designed as a randomized controlled experimental study, were collected from 53 infants (26 study group, 27 control group) hospitalized in the neonatal intensive care unit of Aydın Gynecology and Pediatrics Hospital between September 2020 and March 2021. Babies born in the neonatal intensive care unit, stable in room air, and born over 32 weeks were included in the study. Babies in the study group were put on sleep hat during sleep. Clinical routine applications were applied to the infants in the control group. Video recordings were made between 19:00 and 07:00 for three days in both the study and control groups. The video recordings were blinded by the researcher and an expert independent of the study. Sleep duration, number of awakenings, reasons for waking up, and physiological variables of the babies were evaluated. Descriptive statistics, chi-square, t test, Mann-Whitney U test, Friedman Analysis of Variance, Wilcoxon test and repeated measurements ANOVA test were used in the analysis of the data. Results: There was a statistically significant difference between the groups in terms of sleep duration on the third follow-up day (p=0.006). There was no statistically significant difference between the number of awakenings of the study and control groups (p>0.05), but a significant difference was found in the number of awakenings in preterm infants (p= 0.016).