The relationship between executive function skills and syntactic complexity in personal and fictional narratives of 4- and 5-year-old Turkish speaking children
Türkçe konuşan 4 ve 5 yaşındaki çocuklarda yürütücü işlev becerileri ile kişisel ve düşsel hikayelerdeki sözdizimsel karmaşıklık arasındaki ilişki
  1. Tez No: 757418
  2. Yazar: ŞULE YÜSRA BOZKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE ÖGEL BALABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırmanın amacı yürütücü işlev becerilerinden ketleme, yer değiştirme ve çalışma belleği ile kişisel ve düşsel anlatılardaki sözdizimsel karmaşıklık düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmaya 4 ve 5 yaşında olmak üzere 40 Türkçe konuşan çocuk katılmıştır. Türkçe İfade Edici ve Alıcı Dil Testi, ifade edici dil becerilerini değerlendirmek için kullanılmıştır. Ayrıca, ketleme becerilerini ölçmek için Gece/Gündüz Testi, yer değiştirme becerilerini ölçmek için Boyut Değiştirerek Kart Eşleme görevini ve çalışma belleğini ölçmek için Türkçe Anlamsız Sözcük Tekrarı Testi kullanılmıştır. Kişisel anlatıların oluşturulması için katılımcılardan başlarından geçen bir olayı anlatmaları istenmiştir. Ayrıca kurgusal anlatıların oluşturulması için yazısız resimli bir hikâye kitabı kullanılmıştır. Anlatılardaki sözdizimsel karmaşıklık düzeyinin yaşla bir artış göstermediği bulunmuştur. Çocukların ifade edici dil ve ketleme becerilerinin yaşa bağlı olarak arttığı görülmüştür. Yürütücü işlev becerileri ile kişisel ve düşsel anlatılardaki sözdizimsel karmaşıklık düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Bu, çocukların anlatılardaki karmaşıklık düzeylerinin, onların ketleme, yer değiştirme ve çalışma belleği becerileriyle ilişkili olmadığını göstermektedir. Bu bulgular anlatı gelişimine etkileri açısından tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to examine the relationship between executive functions, particularly inhibition, shifting and working memory; and syntactic complexity in personal and fictional narratives of 4- and 5-year-old Turkish-speaking children. Forty 4- and 5-years-old Turkish-speaking children participated in this study. Turkish Expressive and Receptive Language Test (TIFALDI) was used to measure receptive language of the children. Moreover, there were three executive function tasks which were Day/Night Task (DNT) for inhibition, Dimensional Change Card Sorting Task (DCCST) for shifting and Turkish Non-Word Repetition Task (TR-NWR) for working memory abilities of the children. To elicit personal narrative, participants were asked to tell an event that happened to them. Also, a wordless picture book was used to elicit fictional narrative. The syntactic complexity level in personal and fictional narratives was not found to increase with age. Children's performance on expressive language and inhibition tasks was found to increase with age. There was no relationship between executive functions and syntactic complexity in personal and fictional narratives. This demonstrates that children's complexity levels in narratives are not related to their inhibition, shifting and working memory skills. These findings were discussed in terms of their implications for narrative development.