İnflamatuar bağırsak hastalığı tedavisinde biyomolekül bazlı terapötik uygulamalar
Biomolecule-based therapeutic applications for the treatment of inflammatory bowel disease
- Tez No: 757465
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL ERDOĞAN, PROF. DR. İLKER DIBIRDIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biochemistry, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Dünya çapında yüksek bir prevalansa sahip olan inflamatuar bağırsak hastalığına (İBH) yol açan etmenlerin ve inflamasyon sürecinde rol oynayan aracı moleküllerin çok çeşitli olması nedeniyle, bu hastalığın tedavisi için çok hedefli stratejilere ihtiyaç vardır. İnflamatuar sitokinlerin sinyal iletiminde görev alarak inflamasyon sürecinde etkin bir rol oynayan Janus Kinaz enzimlerinin hedeflenmesi bu hastalığın tedavisinde uygulanacak stratejilerden biridir. Bu çalışmada hem kendi monomerik yapılarının, hem de yapılarında bulundukları birçok oligosakkaritin anti-inflamatuar özelliğe sahip olduğu bilinen glukozamin veya N-asetilglukozamin gibi sakkarit üniteleriyle modifiye edilmiş doğal bir JAK inhibitöründen oluşan ve inflamatuar bağırsak hastalığını tedavi etme hedefinde yeni bir bileşik sentezlenecektir. Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR), Proton Nükleer Manyetik Rezonans Spektroskopisi ( 1 H-NMR), Kütle Spektroskopisi (MS), Elementel analiz ve İnce tabaka kromatografisi analizleri ile sentezlenen bileşiğin yapısı aydınlatılacaktır. Sentezlenen yeni bileşiğin kolon hücre canlılığı üzerine etkisi HT-29 kolon hücreleri üzerinde MTT testi ile belirlenirken, anti-inflamatuar etkileri ise LPS ile uyarılmış HT- 29 hücrelerinde inflamatuar sitokinlerin seviyelerini ölçerek in vitro olarak belirlenecektir. Ayrıca sentezlenen bileşiğin inflamasyon gelişiminde katkısı olan oksidatif stresin giderilmesi üzerine etkisi, lipid peroksidasyonunun sekonder ürünü olan malonil dialdehit (MDA) seviyeleri ölçülerek belirlenecektir. Tez konusunda planlanan bu tez çalışmasında JAK/STAT yolağı üzerinden İBH tedavisi için bir aday molekül geliştirilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the wide variety of factors that cause inflammatory bowel disease (IBD), which has a high prevalence worldwide, and the mediator molecules involved in the inflammation process, multiple targeted strategies are needed for the treatment of this disease. Targeting Janus Kinase enzymes, which play an active role in the inflammation process by taking part in signal transmission of inflammatory cytokines, is one of the strategies to be applied in the treatment of this disease. In this study, a new compound which consists of a natural JAK inhibitor modified with saccharide units such as glucosamine or N-acetylglucosamine, which is known to have anti- inflammatory properties of both its monomeric structures and the many oligosaccharides in which they are present, will be synthesized with the goal of treating inflammatory bowel disease. The structure of the new compound will be identified with Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), Proton Nuclear Magnetic Resonance Spectroscopy (H-NMR), Mass Spectroscopy (MS), Elemental Analysis and Thin layer chromatography. While the effect of the synthesized new compound on colon cell viability is determined by MTT test on HT-29 colon cells, its anti-inflammatory effects will be determined in vitro by measuring the levels of inflammatory cytokines in LPS-stimulated HT-29 cells. In addition, the effect of the synthesized compound on the removal of oxidative stress, which has an impact on the development of inflammation, will be determined by measuring malonyl dialdehyde (MDA) levels, a secondary product of lipid peroxidation. In this study planned on the thesis subject, it is aimed to develop a candidate molecule for IBD treatment through the JAK/STAT pathway.