Stres ve iş tatmininin kariyer yönetimine etkisi: Bankacılık sektöründe bir araştırma
The effects of stress and job satisfaction on career management: A research in banking sector
- Tez No: 757466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU BEYZA BAYARÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, strеs vе iş tаtmininin, kаriyеr yönеtimi üzеrindеki еtkilеrinin incеlеnmesi amaçlanmıştır. Bunun yаnındа işgörеnlеrin strеs, kariyer yönetimi vе iş tаtmini sеviyеlеrinin dеmogrаfik özеlliklеrinе görе fаrklılık göstеrip göstеrmеdiği dе incеlеnmiştir. Çalışmanın örneklemini İstanbul ilindeki bankalarda görev yapan ve kolayda örneklem yöntemi ile seçilen 307 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan ankette demografik bilgi formu, stres kaynakları ölçeği, iş tatmini ölçeği ve kariyer yönetimi ölçeği yer almaktadır. Çalışmanın verileri çevrimiçi anket yöntemi ile toplanmıştır. Araştırma kapsamında regresyon analizleri ve fark testleri (t-testi, Kruskall Wallis) yapılmıştır. Regresyon analizleri neticesinde, stres ve iş tatmininin kariyer yönetimi üzerinde olumlu yönde anlamlı etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Fark analizleri sonucunda, stresin cinsiyet, yaş ve gelir durumuna göre, iş tatmininin cinsiyet, gelir durumu ve medeni duruma göre, kariyer yönetiminin cinsiyet ve gelir durumuna göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effects of stress and job satisfaction on career management. In addition, it was examined whether the stress, career management and job satisfaction levels of the employees differ according to their demographic characteristics. The sample of the study consists of 307 participants who work in banks in Istanbul and were selected by convenience sampling method. The questionnaire used in the research includes demographic information form, stress sources scale, job satisfaction scale and career management scale. The data of the study were collected by online survey method. Within the scope of the research, regression analyzes and difference tests (t-test, Kruskall Wallis) were performed. As a result of the regression analysis, it has been determined that stress and job satisfaction have a positive and significant effect on career management. As a result of difference analysis, it was determined that stress differs according to gender, age and income, job satisfaction differs according to gender, income and marital status, and career management differs according to gender and income.