Yabancı dil olarak Türkçenin öğretiminde kullanılan ders kitaplarında kültürel değerlerin aktarımı
Transmi̇ssi̇on of cultural values in course book used in teaching Turkish as a foreign language
- Tez No: 757470
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİDAYET ÖZCAN, DOÇ. DR. ABDULKERİM KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenmek isteyenlerin sayısı günden güne artmaktadır. Dil öğretimi ile birlikte o dile ait kültürün tanıtımı da önemli olduğundan Türkçe ders kitaplarındaki kültürel ögelerin araştırılması planlanmıştır. Dil öğretiminde kullanılan materyallerin başında ders kitapları gelmektedir. Ders kitaplarının içerisinde yer alan metinlerin kültürel içerikler barındırması önem arz etmektedir. Zira hedef dilin öğretilmesi sürecinde hedef kültürün aktarımı da ders kitapları aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir. Ders kitaplarında kültürel aktarımın sağlanabilmesi için en önemli bölümün metinler olduğu düşünülmektedir. Ders kitaplarında yer alan metinler, belirlenmiş olan dil seviyelerine uygun kültürel ögeler içermelidir. Bu çalışmada yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde kullanılan ders kitaplarının kültür aktarımı açısından incelenmesi amaçlanmaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi yöntemiyle gerçekleştirilen bu çalışmanın örneklemini Gazi Yabancılar İçin Türkçe, İstanbul Yabancılar İçin Türkçe ve Yedi İklim Türkçe Öğretim Setlerinin C1 düzeyindeki ders kitapları oluşturmaktadır. Araştırmaya dahil edilen kitaplar, Türkçe Eğitimi alanında uzman üç öğretim üyelerinin Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Metni'nde belirlenmiş olan ölçütlerden hareketle ve bazı değişiklikler yaparak oluşturdukları tabloya göre incelenmiştir. Çalışmada elde edilen veriler içerik analizi tekniğiyle çözümlenmiştir. Araştırma sonuçlarımıza göre incelenen ders kitapları arasında Yedi İklim Türkçe Ders Kitabı'nın diğer ders kitaplarına göre Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Metni'nde belirlenen ölçütlere daha fazla uymuş olduğu saptanmıştır. Çalışmamızın bir diğer sonucu, ders kitaplarındaki metinler ile veri toplama aracındaki bazı ögeleri ilişkilendirebilecek herhangi bir kültürel ögeye rastlanmamış olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The number of people who want to learn Turkish as a foreign language is increasing day by day. Since the promotion of the culture of that language is important together with the language teaching, it is planned to investigate the cultural elements in the Turkish course books. Course book are the primary materials used in language teaching, and it is important that the texts in the course book contain cultural content. Because in the process of teaching the target language, the transfer of the target culture can also be carried out through course book. It is thought that texts are the most important part in order to ensure cultural transfer in course book. The texts in the course book should contain cultural elements suitable for the determined language levels. In this study, it is aimed to examine the course book used in teaching Turkish as a foreign language in terms of cultural transfer. The sample of this study, which was carried out with the document review method, one of the qualitative research methods, consists of the C1 level course book of Gazi Yabancılar İçin Türkçe, Istanbul Yabancılar İçin Türkçe and Yedi İklim Türkçe Teaching Sets. The books included in the research were examined according to the table created by three faculty members who are experts in the field of Turkish Education, based on the criteria set in the Common European Framework of Reference for Languages and by making some changes. The data obtained in the study were analyzed by content analysis technique. Among the course book examined according to our research results, It was determined that Yedi İklim Turkish Textbook complied with the criteria set in the Common European Framework of Reference for Languages more than other course book. Another result of our study is that we did not find any cultural elements that could relate the texts in the course book and some items in the data collection tool.