Koşucularda miyofasyal gevşetme tekniğinin sportif performans, denge ve yaralanma riski üzerine etkisi
The effect of myofascial release technique on sportive performance, balance and injury risk in runners
- Tez No: 757516
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL KUTLUTÜRK YIKILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmada koşucularda hamstring ve gastrosoleus kaslarına uygulanan miyofasyal gevşetme tekniğinin sportif performans, denge ve yaralanma riski üzerine etkisini karşılaştırmak amaçlandı. Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan 49 koşucu randomizasyon sonrası miyofasyal uygulama grubu (n=26) ve kontrol grubu (n=23) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Değerlendirme yöntemi olarak Vertikal Sıçrama Testi, Y Denge Testi ve Fonksiyonel Hareket Analizi kullanıldı. Uygulama grubuna 6 hafta boyunca haftada 2 seans miyofasyal gevşetme tekniği uygulandı. Kontrol grubu ise rutin koşu programına devam etti. Çalışmada koşuculara 1. hafta, 3. hafta ve 6. hafta olmak üzere 3 değerlendirme yapıldı. Her iki gruptaki katılımcıların sportif performansları arasında anlamlı bir fark görülmedi (p>0,05). Gruplar kendi içerisinde değerlendirildiğinde sıçrama yüksekliği ve uçuş süresi arasında anlamlı farklılık görüldü (p0,05). Sakatlık risk analizi alt başlıkları arasından düz bacak kaldırma testinde 6.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the effect of myofascial release technique applied to hamstring and gastrosoleus muscles on sportive performance, balance and injury risk in runners. After randomization, 49 runners who met the inclusion criteria of the study were divided into 2 groups as myofascial application group (n=26) and control group (n=23). Vertical Jump Test, Y Balance Test and Functional Movement Analysis were used as assessment methods. Myofascial release technique was applied to the application group twice a week for 6 weeks. The control group continued the routine running program. In the study, 3 evaluations were made on the runners, including the 1st week, the 3rd week and the 6th week. There was no significant difference between the sportive performances of the participants in both groups (p>0.05). When the groups were evaluated within themselves, there was a significant difference between jump height and flight time (p0,05).