Programlama eğitiminde kullanılan eğitsel robotik uygulamalarının ortaokul öğrencilerinin akademik başarı, bilgi işlemsel düşünme becerileri, ders motivasyonları ve robotik tutumlarına etkisi
The effect of educational robotic activities that used in programming education on the academic success, computational thinking skills, course motivation and the robotic attitude of the secondary school students
- Tez No: 757519
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR ERKUT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı programlama eğitiminde kullanılan robotik setlerinin ortaokul öğrencilerinin akademik başarılarına, bilgi-işlemsel düşünme becerilerine, ders içi motivasyonlarına ve robotik tutumlarına olan etkisini incelemektir. Araştırma İstanbul ili içerisinde bir özel okulda öğrenim gören 42 beşinci sınıf öğrencisiyle yürütülmüştür. Öntest-sontest kontrol gruplu deney modeline göre hazırlanan çalışma 8 hafta süreyle 16 ders saati boyunca gerçekleştirilmiştir. Deney grubu öğrencileri eğitsel robotik setleri ile çalışma yaparken kontrol grubu öğrencileri metin tabanlı programlama ile çalışma gerçekleştirmişlerdir. Veri toplama araçları olarak“Programlama Akademik Başarı Testi”,“Bilgi-İşlemsel Düşünme Becerileri Testi”,“Derse İlgi Ölçeği”ve“Robotik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde Shapiro-Wilk, bağımlı örneklem t-testi ve bağımsız örneklem t-testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda grup içi karşılaştırmalarda başarı, motivasyon ve bilgi-işlemsel düşünme becerilerinin her iki grupta da arttığı görülmüştür. Gruplar arası karşılaştırmalarda ise uygulanan etkinliklerin başarı ve bilgi-işlemsel düşünme becerilerini artırmada benzer etkiye sahip olduğu, motivasyonda ise deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olduğu ve yapılan robotik çalışmalarının öğrencilerin motivasyonlarını artırmada kontrol grubunda yapılan çalışmalara göre daha etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of the robotic sets used in programming education on the academic success, computational thinking skills, in-class motivation and robotic attitudes of the secondary school students. The research was conducted with 42 fifth grade students studying at a private school in Istanbul. The study, which was prepared according to the pre-test, post-test experimental model with the control group, was carried out during 12 class hours for 6 weeks. While the experimental group students worked with educational robotics sets, the control group students did text-based programming.“Programming Academic Achievement Test”,“Computational Thinking Skills Test”,“Course Interest Scale”and“Robotic Attitude Scale”were used as data collection mediums. For the data analysis, the Shapiro-Wilk, dependent sample t-test and independent sample t-test were used. As a result of the study, it was observed that motivation and computational thinking skills increased in both groups within group comparisons. In the comparison between the groups, it was concluded that the applied activities had a similar effect on increasing success and computational thinking skills, whereas on motivation there was a significant difference in favour of the experimental group, and the robotic studies were more effective than the studies in the control group in increasing the motivation of the students. At the end of the study, it was assessed that the robotic attitudes of the test group students were at a good level. level. In line with the findings obtained from the research, suggestions for future research are presented.