Flört şiddetinde erken dönem uyumsuz şemalar, kişilerarası duygu düzenleme ve öz şefkatin rolü
Early maladaptive schemes, interpersonal emotion regulation, and the role of self-compassion in intimate partner violence
  1. Tez No: 757613
  2. Yazar: NURSENA BALATEKİN
  3. Danışmanlar: DR. BÜŞRA ASLAN CEVHEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yapılan çalışmanın amacı; (1) flört şiddetinde mağdur olma ve mağdur etme ile erken dönem uyumsuz şema alanları, kişilerarası duygu düzenleme ve öz şefkat arasındaki ilişkileri incelemek; (2) flört şiddetinde mağdur olma ve mağdur etme, erken dönem uyumsuz şema alanları, kişilerarası duygu düzenleme ve öz şefkatin cinsiyet ve gelir durumuyla ilişkisini incelemek; (3) flört şiddetinde mağdur olma ve mağdur etme, erken dönem uyumsuz şema alanları ilişkisinde öz şefkatin düzenleyici rolünü incelemektir. Araştırmada evli olmayan 18-45 yaş aralığındaki 345 kişi yer almıştır. Araştırmada; Çatışmaların Çözümüne Yaklaşım Ölçeği, Young Şema Ölçeği Kısa Form 3, Kişilerarası Duygu Düzenleme Ölçeği, Öz Anlayış Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda araştırmanın değişkenleri arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Bazı değişkenlerde cinsiyet ve gelir durumuna göre farklılık görülmüştür. Son olarak flört şiddetinde mağdur olma ve mağdur etme ile erken dönem uyum bozucu şema alanlarından ayrılma ve reddedilme, zedelenmiş özerklik ve performans ve aşırı tetikte olma arasındaki ilişkide öz şefkatin anlamlı olarak düzenleyici rol oynadığı bulunmuştur. Çalışmada elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılmış ve yapılan çalışmanın literatüre ve özellikle psikoterapi sürecinde klinik uygulamalara katkısı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study; (1) to examine the relationships between victimization and victimization in intimate partner violence and early maladaptive schema domains, interpersonal emotion regulation and self-compassion; (2) to examine the relationship between victimization and perpetration, early maladaptive schema domains, interpersonal emotion regulation, and self-compassion with gender and income status in dating violence; (3) to examine the moderating role of self-compassion in the relationship between victimization and perpetration, early maladaptive schema domains in intimate partner violence. 345 unmarried people between the ages of 18-45 took part in the research. In the research; Conflict Tactic Scale, Young Schema Scale Short Form 3, Interpersonal Emotion Regulation Scale, Self-Compassion Scale and Demographic Form were used. As a result of the statistical analyzes, significant relationships were determined between the variables of the research. In some variables, there were differences according to gender and income status. Finally, it was found that self-compassion played a significant moderator role in the relationship between victimization and perpetration in dating violence, leaving and rejecting early maladaptive schema domains, impaired autonomy and performance, and hypervigilance. The findings obtained in the study were discussed in light of the literature and the contribution of the study to the literature and especially to clinical applications in the psychotherapy process was stated.