Yoğun bakım hemşirelerinin fiziksel tespit uygulamaları ile bakım davranışları arasındaki ilişki
The relationship between intensive care nurses's physical restraint practices and care behavior
- Tez No: 757614
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜREYYA BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu araştırma, yoğun bakım hemşirelerinin fiziksel tespit uygulamaları ile bakım davranışları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç yöntem: Araştırmanın evrenini 01.04.2021–01.07.2021 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yoğun bakım ünitesinde çalışan 123 hemşire oluşturmuş, örneklem seçimine gidilmemiş ve çalışma 115 hemşire ile tamamlanmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan Soru Formu, Bakım Davranışları Ölçeği-24 ve Fiziksel Tespit Uygulama ve Değerlendirme Ölçeği ile yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Araştırma verileri tanımlayıcı istatistikler, aritmetik ortalama, standart sapma, bağımsız gruplarda t testi ve pearson korelasyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan 22.01.2021 tarihli onay ile araştırmanın yapılacağı kurumdan yazılı izinler alınmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan hemşirelerin % 87,9'unun 20-29 yaş grubunda, % 81,7'sinin kadın ve %85,2'sinin üniversite mezunu olduğu saptanmıştır. Hemşirelerin % 60'ının 6 ay-1 yıl arası yoğun bakım deneyimi olduğu ve %78,3'ünün yoğun bakımda çalışmayı sevdikleri bulunmuştur. Hemşirelerin sadece % 25,2'si fiziksel tespit eğitimi aldığı ve eğitimi alan hemşirelerin %62'sinin ise bu eğitimi çalıştığı kurumda aldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted to determine the relationship between physical restraint practices and care behaviors of intensive care nurses. Materials and Methods: The population of the study consisted of 123 nurses working in the intensive care unit of Sisli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital between 01.04.2021 and 01.07.2021, it was aimed to reach the entire population without sampling and the study was completed with 115 nurses. The data were collected by face-to-face interview method with the Questionnaire, Caring Behaviors Scale-24 and Physical Restraint Application and Evaluation Scale prepared by the researcher. Research data were evaluated with descriptive statistics, arithmetic mean, standard deviation and independent groups t test and Pearson correlation analysis.