Lösemi ve lenfoma hastalarının düşme riskinin belirlenmesinde iki farklı ölçeğin karşılaştırılması
Comparison of two different scales in determining the fall risk of leukemia and lymphoma patients
  1. Tez No: 757621
  2. Yazar: ERDEM AÇIKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMET OVAYOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma, lösemi ve lenfoma hastalarının düşme riskini İtaki Düşme Riski Ölçeği ve Delmarva Vakfı Tarafından Geliştirilen Düşme Riski Değerlendirme Ölçeği ile değerlendirerek, elde edilen verileri karşılaştırmak ve uygun önerilerde bulunmak amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı nitelikte olan çalışmanın örneklemini SANKO Üniversitesi Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesi Hematoloji Servisinde yatan lösemi ve lenfoma tanısı alan 84 hasta oluşturmuştur. Mart 2021 – Aralık 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş olan bu çalışmanın verileri Tanıtıcı Bilgi Formu, İtaki Düşme Riski Ölçeği ve Delmarva Vakfı Tarafından Geliştirilen Düşme Riski Değerlendirme Ölçeği ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the fall risk of leukemia and lymphoma patients with the Itaki Fall Risk Scale and the Fall Risk Assessment Scale developed by the Delmarva Foundation, to compare the data obtained and to make appropriate recommendations. The sample of the descriptive study consisted of 84 patients diagnosed with leukemia and lymphoma in the Hematology Service of SANKO University Sani Konukoğlu Practice and Research Hospital. The data of this study, which was carried out between March 2021 and December 2021, were collected with the Introductory Information Form, the İtaki Fall Risk Scale and the Fall Risk Assessment Scale developed by the Delmarva Foundation.