Yenidoğanda termoregülasyonun emzirme başarısına etkisi
The thermoregulation impact on breast success in the newborn
  1. Tez No: 757620
  2. Yazar: TUĞBA GÖZLÜKLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırma yenidoğanda termoregülasyonun emzirme başarısına etkisini incelemek amacıyla, tekrarlı değerlendirmeye dayalı randomize kontrollü deneysel nitelikte gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, Ocak- Ekim tarihleri arasında, sağlıklı doğan, yenidoğan ve anneleri oluşturdu. Örneklemi ise örneklem seçim kriterlerine uyan, deney grubunda 40 ve kontrol grubunda 40 olmak üzere, toplam 80 anne- yenidoğan bebek alındı. Deney grubu bebekler 22-25°C oda ısısında giysileri azaltılarak (yalnız body ve alt bezi bırakılarak) emzirildi, kontrol grubu ise giysileri ile emzirildi. Veri toplama aracı olarak, Tanıtıcı Bilgi Formu, Emzirme Günlüğü ve LATCH Emzirme Tanılama Ölçeği kullanıldı. Çalışmanın deney ve kontrol grubundaki annelerin; yaş, eğitim durumu, çalışma, aile tipi, bebeğin cinsiyeti, gebelik, çocuk ve düşük sayısı, gebelikte sorun yaşama ve doğum şekline göre gruplar homojendi (p>0,05). Deney ve kontrol grubundaki annelerin; sosyodemografik, obstetrik ve emzirmeye ilişkin özelliklerine göre LATCH puan ortalamaları arasında fark yoktu (p>0,05). Annelerin bebeği kucağa alma zamanı kısaldıkça emzirme başarısı artmıştı (p0,05). Deney ve kontrol grubundaki annelerin ilk 24 saatte ve 8. günde emzirme başarısı açısından fark olmadığı belirlendi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The study was conducted in a randomized controlled experimental manner based on repeated evaluation in order to examine the effect of thermoregulation on breastfeeding success in newborns. The population of the study consisted of healthy newborns, newborns, and their mothers between January and October. A total of 80 mother-newborn babies, 40 in the experimental group and 40 in the control group, were included in the sample. Babies in the experimental group were breastfed by removing their clothes (only with their body and diapers) at room temperature of 22- 25 degrees Celsius, while the control group was breastfed with their clothes. Descriptive Information Form, Breastfeeding Diary, and LATCH Breastfeeding Diagnostic Scale were used as data collection tools. The groups were homogeneous according to the age, education level, employment, family type, the sex of the baby, pregnancy, number of children and miscarriages, having problems in pregnancy and delivery type of the mothers in the experimental and control groups of the study (p>0,05). The mothers in the experimental and control groups had no difference in LATCH mean scores according to sociodemographic, obstetric, and breastfeeding characteristics (p>0,05). Breastfeeding success increased as the time for mothers to hold the baby shortened (p0,05). It was determined that there was no difference in breastfeeding success of the mothers in the experimental and control groups in the first 24 hours and on the 8th day (p>0,05).