Obez kedilerde tiroid bezi fonksiyonlarının araştırılması
Investigation of the functions of the thyroid in obese cats
- Tez No: 757653
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ MAMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Obezite, metabolik bozukluklar için risk oluşturan aşırı yağ birikimi olarak tanımlanır. Obezitenin nedenleri arasında hareketsizlik, kısırlaştırma, yaşlanma gibi faktörler bulunurken genetik, çevresel, sosyal ve davranışsal etkenler de yatkınlık oluşturmaktadır. Obezitenin; endokrin ve metabolik bozukluklar, hipotiroidizm gibi birçok hastalık ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Evcil hayvanlarda vücut kondüsyon skorunu belirlemek için pratikte üçlü kategori sistemi kullanılmasına karşın vücut kitle indeksi, vücut kondüsyon skorlamasına göre daha objektif bir yöntem olarak kabul edilmektedir. Kan lipidlerinden kolesterol, hücre membranlarının önemli bir yapısal komponentidir. Kediler serum LDL kolesterol konsantrasyonlarından daha fazla serum HDL kolesterol konsantrasyonlarına sahip oldukları için“HDL hayvanı”olarak adlandırılmaktadır. Obezitenin oluşumuyla birlikte, organizmada olumsuz, önemli metabolik ve hormonal değişiklikler meydana gelir. Zamanında ve doğru olarak teşhis edilemeyen bu olumsuz değişimler ise kedilerin sağlığını bozmakta ve düzeltilmesi son derece zor problemlere neden olmaktadır. Bu çalışmada, obez kedilerde tiroid bezi fonksiyonları ve lipid metabolizmasının araştırılması amaçlandı. Kediler obez (n=20) ve kontrol (n=10) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Çalışmada kedilerde % vücut yağ oranı %30'un üzerinde olanlar obez olarak, %30'un altında olanlar ise kontrol grubu olarak değerlendirilip biyokimyasal analizler için kan örnekleri toplandı. Bu örneklerden trigliserit, total kolesterol, HDL, LDL, T3, T4 ve TSH değerleri ölçüldü ve birbirleriyle ilişkileri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Obesity is defined as excessive fat accumulation that poses a risk for metabolic disorders. Among the causes of obesity, while there are factors such as inactivity, sterilization; aging, genetic, environmental, social and behavioral factors also create a predisposition. Obesity is known to be associated with many diseases such as endocrine and metabolic disorders, hypothyroidism. Although the triple category system is used in practice to determine the body condition score in pets, body mass index is accepted as a more objective method than body condition scoring. Cholesterol, one of the blood lipids, is an important structural component of cell membranes. Cats are referred to as“HDL animals”because they have higher serum HDL cholesterol concentrations than serum LDL cholesterol concentrations. Negative important metabolic and hormonal changes occur in the organism with the formation of obesity. These negative changes, which can not be diagnosed in a timely and accurate manner, deteriorate the health of cats and cause problems that are extremely difficult to solve. In this study, it was aimed to investigate thyroid gland functions and lipid metabolism in obese cats. Cats were divided into two groups as experimental (n=20) and control (n=10). In the study, those with a body fat percentage above 30% were considered as obese, and those below 30% were considered as the control group, and blood samples were collected for biochemical analysis. Triglyceride, total cholesterol, HDL, LDL, T3, T4 and TSH values were measured from these samples and their relations with each other were evaluated.