An investigation of elementary gifted students' modeling competencies through engineering-based model eliciting activities
Üstün yetenekli ilköğretim öğrencilerinin modelleme yeterliliklerinin mühendislik temelli model oluşturma etkinlikleri yoluyla incelenmesi
  1. Tez No: 757677
  2. Yazar: FİRDEVS İCLAL KARATAŞ AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE IŞIKSAL BOSTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 359
Özet
Bu çalışmanın amacı üstün yetenekli ilköğretim öğrencilerinin mühendislik temelli model oluşturma etkinliklerine katıldıklarında gösterdikleri bilişsel modelleme yeterliliklerini incelemektir. Bu araştırmada durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın katılımcıları Ankara'da bir Bilim Sanat Merkezi'ne devam eden yaşları 9 ile 12 arasında değişen 19 üstün yetenek tanısı konulmuş ilköğretim öğrencisidir. Katılımcıların belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Altı gruba, bu çalışma kapsamında geliştirilen üç mühendislik temelli model ortaya çıkarma etkinliği, her bir etkinlik bir sınıf ortamında iki gruba olmak üzere beş haftalık süre boyunca uygulanmıştır. Mühendislik temelli model oluşturma etkinlikleri, grupların çalışmaları sırasında alınan video ve ses kayıtları, öğrenci çalışma kâğıtları, araştırmacının alan notları, gözlemci notları ve grup görüşmeleri bu çalışmada veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Bu çalışmadan elde edilen veriler, de Villiers (2018) tarafından önerilen modelleme yeterliliklerinin sınıflandırılması çerçevesi ve grup modelleme yeterliliği gözlem kılavuzu temel alınarak değerlendirilmiştir. Bahsedilen çerçeve ve kılavuz bu çalışmanın verileri doğrultusunda genişletilmiştir. Bu doğrultuda, üstün yetenekli öğrencilerin grup olarak sergiledikleri bilişsel modelleme yeterliliklerinin büyük ölçüde örnek gösterilebilir düzeyde olduğu, bazı grupların bazı etkinliklerde bazı alt modelleme yeterliliklerini yeterli düzeyde gösterdiği belirlenmiştir. Bu çalışmanın bulgularından hareketle, mühendislik temelli model oluşturma etkinliklerinin üstün yetenekli öğrencilerin potansiyellerini ortaya koyabilmesine imkân tanıyan zenginleştirme araçları olarak kullanılabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the cognitive modeling competencies of elementary gifted students when they are engaged in engineering-based model eliciting activities. In this study, the case study method was employed. Participants of the study are 19 elementary gifted students between the ages of 9 and 12 who attend at the Science and Art Center in Ankara. Purposive sampling method was used to determine the participants. Six groups received three engineering-based model eliciting activities developed within the scope of this study over a period of five weeks, each activity to two groups in a classroom setting. The engineering-based model eliciting activities, video and audio recordings of group works, student worksheets, observer's field notes and group interviews were used as data collection tools in this study. The data obtained from this study were analyzed based on de Villier's (2018) classification of modeling competencies framework and the group modeling competency observation guide. In accordance with the findings of this study, the mentioned framework and guideline have been expanded. In this regard, it has been determined that the cognitive modeling competencies of elementary gifted students as a group are mostly exemplary level, and that some groups demonstrate proficient level of sub-modeling competencies in some activities. Based on the findings of this study, it can be concluded that engineering-based model eliciting activities can be used as enrichment tools that allow elementary gifted students to reveal their potential.