2019-2022 yılları arasında kliniğimizde doğum yapan adölesan ve erişkin gebelerin perinatal ve neonatal sonuçlarının karşılaştırılması
- Tez No: 757741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
1 Ocak 2019 ile 25 Haziran 2022 tarihleri arasında İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde hastane yatışı olup doğumu gerçekleşen, çalışma kriterlerine uygun 309'u adölesan 307'si erişkin olmak üzere toplamda 616 gebe tıbbi kayıtları hastane bilgi sistemi üzerinden retrospektif olarak incelenerek çalışmaya dahil edildi. Hastalar arasında yaşlarına göre gruplandırma yapılırken 19 yaş sınır olarak alınıp 19 yaşında ve daha küçük olanlar adölesan hastalar, 19 yaşından büyük olanlar erişkin hastalar olmak üzere iki gruba ayrıldı. İkiz ve üçüz gebelikler, 20. gebelik haftasından önce termine olan gebelikler, tanı konulmuş malignite ve kardiyolojik, endokrin sistem, immün sistem, gastrointestinal sistem hastalığı olan gebeler dışlama kriterleri doğrultusunda çalışmaya dahil edilmedi. Son adet tarihi ve ilk trimester ultrasonografi verilerinden yola çıkılarak hastaların gestasyonel haftası belirlendi. Hastalardan çalışmaya katılanların gestasyonel haftası, hastane bilgi sistemine kayıtlı başvuru zamanındaki yaşları, doğum sayısı ve şekli, preeklampsi, oligohidroamniyos, erken doğum, eklampsi, fetal distres, intrauterin mort fetüs, gestasyonel diyabet, polihidroamniyos, erken membran rüptürü, plasenta previa, plasenta dekolmanı ve intrauterin gelişim geriliği gibi gebelik komplikasyonları hastane bilgi sisteminden araştırılarak sistemik kayıtları oluşturuldu. Öte yandan çalışmaya dahil edilen gebelerin yenidoğan verileri, yenidoğan yoğun bakım servisine yatış durumları, beşinci ve birinci dakika APGAR puanları, doğum ağırlıkları hastane bilgi sisteminden taranıp bilgileri alındı.
Özet (Çeviri)
A total of 616 pregnant women, 309 of whom were adolescents and 307 adults, who applied to the Sadi Konuk Training and Research Hospital between January 1, 2019 and June 25, 2022, were included in the study by retrospectively examining their medical records through the hospital information system. When grouping the patients according to their age, 19 was taken as the limit, and those who were 19 years old and younger were divided into two groups as adolescent patients and those over 19 years old as adult patients. Twin and triple pregnancies, pregnancies terminated before the twentieth gestational week, diagnosed with malignancy and cardiological, endocrine system, ummin system, gastrointestinal system diseases were not included in the study in accordance with the exclusion criteria. Based on the last menstrual date and first trimester ultrasonography data, the gestational week of the patients was determined. The gestational week of the patients participating in the study, the age at the time of admission registered in the hospital information system, the number and type of birth, preeclampsia, oligohydramnios, preterm birth, eclampsia, fetal distress, intrauterine mort fetus, gestational diabetes, polyhydramnios, premature rupture of membranes, placenta previa, placental abruption, and pregnancy complications such as intrauterine growth retardation were searched on the hospital information system and systemic records were created. On the other hand, newborn babies of pregnant women included in the study; Hospitalization status in the neonatal intensive care unit, fifth and first minute apgar scores, birth weights were scanned from the hospital information system and information was obtained.