Çocuk diş hekimliğinde büyük azı keser diş hipomineralizasyonu (MIH) olan dişlerin tedavisinde farklı tedavi alternatifleri
Different treatment alternatives for the treatment of TEETH with molar incisor hypomineralization (MIH) in pediatric dentistry
  1. Tez No: 757753
  2. Yazar: MİNE ÖZSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: MIH'lı dişlerin tedavisi karmaşık ve zordur. Çeşitli tedavi seçenekleri olmakla birlikte en etkili tedavi yöntemi hakkında fikir birliğine varılamamıştır. Çalışmamızın amacı, MIH tanısı konulan dişlerin tedavisinde kullanılan materyal ve yöntemlerin karşılaştırılarak en etkili prosedürün belirlenmesidir. Yöntem: Çalışmamızda, 189 MIH'lı birinci büyük azı dişi 4 farklı materyal ve yöntem ile restore edilmiştir. Grup 1'de Equia Forte HT (GC, Tokyo, Japonya); Grup 2'de Fuji IX (GC, Tokyo, Japonya) kaide ile G-eanial kompozit (GC, Tokyo, Japonya); Grup 3 ve Grup 4'te EverX Posterior (GC, Tokyo, Japonya) kaide ile G-eanial kompozit (GC, Tokyo, Japonya) kullanılmışıtr. Grup 4'te Papacarie Duo jel(F&A, Sao Paulo, Brazil) ile deproteinizasyon yapılmıştır. Üç, altı ve dokuz aylık periyotlarda restorasyonların klinik başarıları Modifiye USPHS kriterleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda; 9 aylık takip sonucunda, toplam 9 restorasyon başarısız olmuştur. Bu başarısızlıkların 3'ü pulpal nedenlere, 5'i retansiyon kaybına, 1'i sekonder çürüğe bağlıdır. Kenar uyumu parametresi değerlendirildiğinde; 3. ay kontrollerinde dört grup için de istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Altıncı ve 9. ay kontrollerinde Grup 2; Grup 3 ve 4'ten anlamlı olarak farklı bulunmuştur (p0,05). Sonuç: MIH'lı dişlerin Equia Forte HT ile restorasyonu neredeyse kompozitler kadar başarılıdır. Kompozit restorasyonlarda kaide olarak cam iyonomer simanlar yerine dentin replasman materyallerinin kullanılması daha iyi sonuçlar vermektedir. Papacarie deproteinizasyonu diğer kompozit gruplarıyla benzer başarı göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Treatment of teeth with MIH is complex and difficult. Although there are various treatment options, there is no consensus on the most effective treatment method. The aim of our study is to determine the most effective procedure by comparing the materials and methods used in the treatment of MIH. Method: 189 first molars with MIH were restored with 4 different materials/methods. Equia Forte HT (GC, Tokyo, Japan) was used in Group 1; In Group 2, G-eanial composite (GC, Tokyo, Japan) was used with a Fuji IX (GC, Tokyo, Japan) base; In Group 3 and Group 4, EverX Posterior (GC, Tokyo, Japan) base and G-eanial composite (GC, Tokyo, Japan) were used. In group 4, deproteinization was performed with Papacarie Duo gel (F&A, Sao Paulo, Brazil). The clinical success of restorations at three/six/nine month periods was evaluated using Modified USPHS criteria. Results: After 9 months of follow-up, a total of 9 restorations failed: Three are due to pulpal causes, 5 to loss of retention, and 1 to secondary caries. When the marginal adaptation is evaluated; there was no statistically significant difference for the four groups at the 3rd month controls (p>0,05). Group 2 at the 6th and 9th month controls; it was found to be significantly different from Groups 3 and 4 (p0,05). Conclusion: Restoration of MIH with Equia Forte HT is almost as successful as composites. The use of dentin replacement materials instead of glass ionomer cements as a base in composite restorations shows better results. Papacarie deproteinization showed similar success with other composite groups.