Kamu kurum ve kuruluşlarında risk yönetimi: Covid-19 pandemisi açısından bir değerlendirme
Risk management in public institutions and organizations: An assessment i̇n terms of Covid-19 pandemic
- Tez No: 757846
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
2019 yılında başlamış olan Covid-19 pandemisi sürecinde, salgın hastalıkların başlıca bir risk olmasının yanında yol açtığı diğer riskler farklı bilimsel araştırmalara konu olmuştur. Kamu kurum ve kuruluşları ülkelerde farklı amaç ve yöntemlere sahip olabilmekle birlikte var oluşlarını anlamlı kılan kamuya hizmet ilkesi hepsinin ortak noktasıdır. Hayatı kısmen kesintiye uğratan pandemi sürecinde kamu kurum ve kuruluşlarının ilkeleri göz önünde bulundurularak; risklerin ve pandeminin sebepleri ile 21. yüzyıl dünyası arasındaki ilişki, geçmiş pandemiler, kamu kurum ve kuruluşlarında risklere yönelik tedbir ve uygulamalar konu edinilmiştir. Risk ve pandemi sebepleri ile post modern çağ Alman sosyolog Ulrich Beck'in“Risk Toplumu”kavramı ile düşünülmüş ve çalışılmıştır. Risk toplumunu anlamak için sanayi toplumunun avantaj ve dezavantajlarına odaklanıldığında, tüm zamanlar için riskin olduğu her durumda var olan risk yönetimi kavramının modern devletler için ifade ettikleri üzerinde durulmuş ve örneklendirilmiştir. Pandemi tüm dünyada toplumun her kesimini etkileyen bir risk olduğundan farklı politikalar izlenmeye başlanmış, pandemiyi başarılı veya başarısız yöneten insanlar, şehirler, kurumlar, ülkeler ortaya çıkmıştır. Türkiye'de kamu kurum ve kuruluşlarında pandemiye yönelik risk tedbirlerinin yeterliliğini sorgulayan nitel bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
In the process of the Covid-19 pandemic that started in 2019, apart from being a major risk of epidemics, other risks caused by it have been the subject of different scientific researches. Although public institutions and organizations may have different purposes and methods in countries, the principle of public service, which makes their existence meaningful, is the common point of all of them. Considering the principles of public institutions and organizations during the pandemic process that partially interrupted life; The relationship between the risks and the causes of the pandemic and the 21st century world, past pandemics, measures and practices for risks in public institutions and organizations are discussed. Risk and pandemic reasons have been thought and studied with the concept of“Risk Society”of the post-modern German sociologist Ulrich Beck. When focusing on the advantages and disadvantages of the industrial society in order to understand the risk society, the concept of risk management, which exists in every situation where there is risk for all times, is emphasized and exemplified for modern states. Since the pandemic is a risk that affects every part of the society all over the world, different policies have started to be followed, and people, cities, institutions and countries have emerged that successfully or unsuccessfully managed the pandemic. It is a qualitative study that questions the adequacy of risk measures for the pandemic in public institutions and organizations in Turkey.