Türkiye yaşlı nüfusunda bilişsel gerileme ile D vitamini yetersizliği ilişkisi: Sistematik bir inceleme
Cognitive decrease in Turkey's elderly population relationship with vitamin D deficiency: A systematic examination
- Tez No: 757897
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN BAŞIBÜYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Geriatri, Tıbbi Biyoloji, Nutrition and Dietetics, Geriatrics, Medical Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gerontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Türkiye'de yaşlı popülasyonunda D vitamini yetersizliği ile bilişsel bozukluk ve demans, Alzheimer (AH) ve Parkinson hastalığı (PH) ilişkisini konu alan araştırmaların sistematik derleme yapılarak incelenmesi sonucu kanıta dayalı bilimselliği ispatlanmış verilerin elde edilmesi ve literatüre katkı sağlanması amaçlanmıştır. Yöntem: Türkiye'deki yaşlılarda D vitamini yetersizliği ile bilişsel durum ve demans, Alzheimer ve Parkinson hastalıkları ilişkisini içeren daha önce yapılmış literatürdeki araştırmalar sistematik derleme ile taranmış ve incelenmiştir. Araştırma konusundaki ikincil veriler Google Akademik, Pubmed Health, DergiPark, Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı Ulusal Tez Merkezi veri tabanlarında araştırılmıştır. Literatürde 1965-2021 ve 1970 – 2021 yılları arasında yayınlanmış, araştırmalar PRISMA ile önceden karalaştırılmış kriterlere göre ayıklanmış ve değerlendirilmeye kabul edilmiştir. Bulgular: Kriterleri karşılayan 6 araştırma makalesi ve 4 tez olmak üzere toplam 10 çalışma değerlendirmeye kabul edilmiştir. Bu çalışmalar yöntem, denek sayısı, D vitamini eşik değerleri, bilişsel ölçüm testleri açısından detaylı olarak değerlendirilmiştir. Demans, AH ve PH olan bireylerin D vitamini düzeylerinin düşük olduğu tespit edilmiştir. D vitamini yetersizliği özellikle bakım merkezlerinde yaşayan bireyler için hayati önem taşımaktadır. Sonuç ve Tartışma: Türkiye'de ve dünyada ileri yaştaki bireyler arasında demans, AH ve PH gibi hastalıklar artmaktadır. Araştırmalar bilişsel bozukluk ile D vitamini eksikliği/yetersizliği arasındaki ilişkinin önemini göstermektedir. Araştırmalarda kullanılan yöntem ve eşik değerleri, denek sayısı gibi farklılıklar karşılaştırmanın güvenirlilik istatistiksel açıdan düzeyini azaltmaktadır. Hastalık teşhisinde D vitamini biyobeliteç olarak kullanılabilir. Bazı araştırma sonuçları D vitamini düzeyi ve bilişsel işlev arasındaki ilişki olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte güçlü kanıtlar için detaylı araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: This research aims to obtain evidence-based scientifically proven data and contribute to the literature as a result of systematic review of studies on the relationship between vitamin D deficiency and cognitive impairment such as dementia, Alzheimer's (AD) and Parkinson's (PD) in the older population in Turkey. Method: Published studies covering the relationship between vitamin D deficiency and cognitive status, dementia, AD and PD in the older adults in Turkey, were scanned and examined under the systematic review approach. Secondary data were accomplished from the data base of Google Academic, Pubmed Health, DergiPark, National Thesis Center of the Council of Higher Education. The studies published between 1965-2021 and 1970-2021, were searched and selected according to criteria previously agreed with PRISMA and accepted for evaluation. Results: A total of 10 studies, including 6 research articles and 4 graduate theses, were accepted for the evaluation. These studies were evaluated in detail in terms of method, number of subjects, vitamin D threshold values and cognitive measurement tests. Vitamin D levels of individuals with dementia, Alzheimer's and Parkinson's disease were found to be low. Vitamin D deficiency is of vital importance, especially for individuals living in care centers. Conclusion and Discussion: Diseases such as dementia, AD and PD are increasing among older individuals in Turkey and in the world. Research shows the importance of the relationship between cognitive decline and vitamin D deficiency. Differences such as the methods and threshold values and the number of subjects in the studies reduce the statistical level of reliability of the comparison. Vitamin D can be used as a biomarker in disease diagnosis. Although some research results show the relationship between vitamin D level and cognitive function, detailed research is required for strong evidence.