Türkiye'deki futbol taraftarlarının sanal zorbalık davranışları: Fanatizm, karanlık kişilik özellikleri ve demografik faktörlerin rolü
Cyberbullying behaviors of football fans in Turkey: The role of fanaticism, dark personality traits, and demographic factors
- Tez No: 814653
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki futbol taraftarlarının sanal zorbalık davranışlarını, fanatizmi ve bu durumları etkileyen karanlık kişilik özellikleri ve demografik faktörleri incelemektedir. 152 katılımcının verilerinin analizlerde medeni durumun sanal zorbalıkta ve fanatizmde belirgin bir faktör olduğu bulunmuştur. Maç izleme biçimi, taraftar derneği üyeliği, sosyal medya kullanımı ve amatör maçları izleme sanal zorbalık düzeylerinde anlamlı değişikliklere yol açmaktadır. Sanal zorbalık, fanatizm ve karanlık kişilik özelliklerinin pozitif bir ilişkisi olduğu bulunmuştur. Fanatizmin şiddet boyutu ve psikopati, sanal zorbalığın en güçlü belirleyicileri olarak ortaya çıkmıştır. Regresyon analizleri, sosyal medya kullanım amacı ve amatör maçları izlemenin sanal zorbalığı %9.3 oranında, fanatizmi ve karanlık kişilik özelliklerinin ise %9.1 oranında açıkladığını göstermiştir. Ayrıca, fanatizm ve karanlık kişilik özellikleri toplam boyutları %33,1 şiddet bove psikopati, sanal zorbalığı %48.2'sini açıklamıştır. Bu bulgular, futbol taraftarları arasında sanal zorbalığı önleme ve fanatik davranışları yönetme stratejilerinin geliştirilmesi için önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study explores the cyberbullying behavior of football fans in Turkey, examining the effects of fanaticism, dark personality traits, and demographic factors. The research encompasses a sample of 152 individuals, revealing that marital status significantly influences both cyberbullying and fanaticism. Factors such as the manner in which fans watch matches, their membership in fan associations, their purpose of social media use, and their attendance at amateur matches result in substantial variations in the levels of cyberbullying. A positive correlation between cyberbullying, fanaticism, and dark personality traits was identified. The violence dimension of fanaticism and psychopathy surfaced as the strongest determinants of cyberbullying. Regression analyses indicate that the purpose of social media use and watching amateur matches account for 9.3% of cyberbullying, whereas fanaticism and dark personality traits explain 9.1%. Furthermore, the total dimensions of fanaticism and dark personality traits accounted for 33.1%and the violence dimension of fanaticism and psychopathy